Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Fandím Martině Sáblíkové, její kariéra se podobá mojí, říká Čáslavská

Sportovec roku 2009 - Věra Čáslavská a Martina Sáblíková. (22. prosince 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

23 2010
Hlavně kuráž, řekla si před prvním startem na olympiádě Martina Sáblíková. To slovo jí před cestou do Vancouveru poradila jiná olympijská vítězka, dokonce sedminásobná, gymnastka Věra Čáslavská. Stalo se tak při vyhlašování Sportovce roku.

Proč jste jí popřála zrovna kuráž?
Protože to je slovo, které dvakrát výrazně ovlivnilo i mou kariéru. V roce 1960 jsem byla na své první olympiádě v Římě, mladičká, s velkou trémou. Šla jsem na kladinu a zkušenější Eva Bosáková ten můj strach vycítila. Přišla ke mně a řekla: "Věro, žádné obavy, s kuráží do toho." Na kladině jsem si to pak pořád dokola opakovala. A pomohlo to.

A podruhé to bylo kdy?
Na mistrovství světa v Dortmundu, kdy už jsem byla favoritkou, ale začala se na mě dotírat Sovětka Kučinská. Šla do závodu sebevědomě, lidi jí fandili. Tehdy ke mně přišla madam Vilanché, prezidentka mezinárodní gymnastické federace, a špitla mi do ucha: "Věro, kuráž." Dodnes slyším to krásné francouzské R.

Mluvila jste se Sáblíkovou od vyhlášení Sportovce roku?
Potkaly jsme se ještě na jednom slavnostním večeru. Dostala jsem tam nádhernou kytici růží, v ní byla zakomponovaná zlatá snítka s několika kuličkami, tak jsem ji vyndala a předala Martině. Jako symboliku – aby taky získala několik zlatých medailí. Sleduju všechny její závody a po třech kilometrech jsem jí poslala blahopřejný e-mail. Před pěti kilometry určitě pošlu další.

Fanoušci při zápase Česko - Slovensko. (17. února 2010)Držte palce Martině Sáblíkové

Připojte se k ostatním příznivcům a fanděte společně. Fanoušci se scházejí na Facebooku.

Proč zrovna jí tolik fandíte?
Vždycky jsem jí fandila. I proto, že její kariéra vypadá trochu podobně jako ta moje. Já se před olympiádou v Mexiku chystala v lese a místo kladiny jsem měla kmen stromu. Ona se ke zlatu dostala z rybníka. Navíc nerozumím jedné věci: kde se v tak subtilní dívence bere taková síla.

Vy máte z olympijských her 7 zlatých. Může vás Sáblíková dohnat?
Rozhodně. Je mladá a má před sebou nejmíň další dvě olympiády. Už příště v Soči může získat čtyři zlaté.

Což je ale k jiným sportům nefér, ne? Stejně tak gymnasti můžou z jedné olympiády přivézt víc medailí. Ale třeba hokejista jenom jednu.
Nebo plavci. Změní sice délku tratě, motýlka za kraul, ale pořád je to plavání... To jsem slyšela mockrát a vždycky jsem se bránila tím, že v gymnastice vlastně jedna disciplína odporuje druhé. Na kladině potřebujete rovnováhu a odraz, zatímco třeba přeskok je skoro atletická disciplína, kde je důležitý rychlý rozběh. Víc bych to neřešila. Je to tak dané sportovními pravidly, tak proč by se závodník v té či oné disciplíně nepokusil získat maximum?

E-mail Věry Čáslavské pro Martinu Sáblíkovou


Milá Martino a pane Petře, blahopřeji vám oběma k získání zlaté olympijské medaile. Ani na vteřinku jsem o vašich kvalitách nezapochybovala, těším se na další zlato na pětce. Hodně štěstí, celému národu jste udělali ohromnou radost, děkujeme vám.


Milá Martino, minulou středu jsem v Poštovním muzeu v Praze pokřtila Vaši první poštovní známku – je nádherná! S naprostou jistotou jsem tam veřejně prohlásila, že pod titulek XXI. ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY VANCOUVER 2010 s olympijskými kruhy mohli s plnou jistotou napsat MARTINA SÁBLÍKOVÁ.


No nevadí, Česká pošta má jistá pravidla i postupy, Vaše jméno tam co nejdřív dotisknou. I k té známce Vám moc a moc gratuluji.

Držím palce, Vaše Věra ČáslavskáNajdete na iDNES.czmobilní verze