Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Fanoušci si přejí k Jágrovi Michálka. Růžička uvažuje, že tam dá Červenku

Kouč Vladimír Růžička v těchto dnech často dumá o sestavě české reprezentace | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2010
Spoustu hodin na přemýšlení o sestavě měl trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička během dlouhého letu do Vancouveru. V brance a v obraně má jasno, o složení útočných trojic ale stále přemítá. Týká se to hlavně první formace. "V hlavě mám nejméně tři varianty," říká kouč.

Čtenáři iDNES.cz by nejraději viděli vedle Jágra na centru Čajánka a na levém křídle Michálka.

Růžička:

Máme tu nejtěžší skupinu

Vladimír Růžička přistál ve Vancouveru a hned se nechal pohltit atmosférou her. "Musím říct, že už pět dní mám dobrý pocit a na olympiádu se těším," přiznal kouč reprezentace.

Zkuste říct pár vět o soupeřích v základní skupině.
Slovensko je hodně silné, vzalo trošku starší hráče, ale vsadilo na ně. Lotyšsko neznám. A pak zbývá Rusko. Když vidím hrát Ovečkina, tak si s ním musíme nějak poradit. Ten je schopný ty zápasy uhrát sám. On klidně dá pět gólů za zápas, takže ho tam nesmíme nechat jezdit samotného.

Jedině asi tak mají Češi šanci vyhrát skupinu a tím si zaručit postup do čtvrtfinále, že?
Máme nejtěžší skupinu. Všude jsou dvě mužstva, která si to rozdají o dvě první místa, a pak dvě slabší. Když se podíváte k nám, tak jsou tam tři týmy, které chtějí ten první flek utrhnout.

Svět čeká finále Rusko – Kanada. Co vy?
Byl bych potěšen, kdybychom tu představu rozbourali. Ale favorité jsou jasní.

Ani tuto variantu Růžička nevylučuje. Možná ale dá přednost zařazení Červenky do prvního útoku. "Pořád nevím, jestli má Roman hrát s Jardou Jágrem, nebo s Davidem Krejčím," říká trenér.

V hlavě mu totiž utkvěla vzpomínka na poslední turnaj Euro Hockey Tour, kde hráli s Jágrem právě Červenka a Čajánek.

"V Rusku spolu odehráli těžký zápas a byli výborní," tvrdí Růžička. "Samozřejmě jsou ještě možnosti, že by místo Červenky byl v té lajně Erat nebo Michálek."

Jedinou jistotou v útoku je v současnosti druhá formace. V té bude hrát Havlát s Plekancem a Eliášem.

A rovněž je skoro jasné, že ve čtvrtém obranářském útoku vedle sebe nastoupí poctiví pracanti Vašíček s Rolinkem.

"Ještě nemám narýsované, jestli tahle řada bude bránit nejlepší lajny soupeře. Uvidíme. Určitě ale půjde o to, aby dobře bránila celá pětka. My nemůžeme chtít takové Rusy přehrát divokým útokem," připomíná Růžička. 

V obraně už má šéf české střídačky celkem jasno. Do první dvojice chce vedle ofenzivního tvůrce Kaberleho dát brouska Poláka, do druhé Židlického a defenzivního Kubu.

Podobně laděné bude i třetí duo Kubina, Hejda. První jmenovaný notně podporuje útok, ten druhý je "pes" obranář.

Čtvrtou dvojicí jsou pak Blaťák se Zbyňkem Michálkem. "Jen nevím, jestli začneme na šest obránců, nebo na víc, protože kluci jsou v NHL hodně vytěžovaní. Hrají klidně 25 až 27 minut za zápas," upozorňuje hlavní kouč.

Pro přesilovky bude zřejmě nasazovat první tři útoky, žádné speciální formace nechystá. "Nechci to moc míchat, protože to nabourá i ty další pětky. I když mám tam i variantu přesilovky se čtyřmi útočníky," uzavírá Růžička debatu o sestavě.

V anketě iDNES.cz si i vy můžete určit sestavu, která by se vám líbila. Dosavadní hlasování vypadá trochu jinak než Růžičkova představa. V obraně chce většina čtenářů spojit Kubinu a Kaberleho, v prvním útoku by nejradši viděli Michálka. A Červenku zařadili až do čtvrté řady.

Jak zatím postavili sestavu čtenáři

(nejčastější varianta)

Vokoun - T. Kaberle, Kubina, Židlický, Kuba, Z. Michálek, Polák, Hejda, Blaťák - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Fleischmann, Krejčí, Erat - Rolinek, Vašíček, Červenka.

Sestavu pro Vancouver vybírejte až do prvního zápasu ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze