Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Favorité na pořádání OH 2012: Paříž a Londýn

6 2005
Lausanne - Už za měsíc se bude rozhodovat o pořadateli olympijských her v roce 2012. Favority jsou podle všeho Paříž a Londýn, obě velkoměsta udělala největší dojem na komisi Mezinárodního olympijského výboru, která jejich prezentaci označila za "velmi vysoce kvalitní". Absolutně nejlépe si vedla francouzská metropole.

O stupeň nižší "velmi kvalitní" hodnocení obdržely New York a Madrid. Pátým městem ucházejícím se o organizaci her je Moskva. 

Zpráva komise rozebírá na 123 stránkách připravenost kvinteta měst pořádat největší sportovní akci. Vychází také z únorových a březnových návštěv komisařů v jednotlivých kandidátských městech a poputuje k více než stovce volícím členům MOV.  Ti budou o pořadateli her v roce 2012 rozhodovat 6. července v Singapuru.

Hodnocení komise není pro členy MOV závazné, nabízí však doporučení a popisuje silné a slabé stránky všech projektů. Soustředí se především na připravenost stadionů, finanční zajištěnost, zvládnutí dopravy, ubytování, bezpečnost a také podporu obyvatel a vlády.

Právě Paříž v těchto kritériích podle hodnotitelů vyhovuje téměř ideálně. Zpráva oceňuje skvěle zvládnuté nabídky ubytování, síť silnic i dalších možností dopravy a přehledně zdokumentovaný rozpočet.

"Měsíc před volbou je náš tým ještě jednotnější a odhodlanější. Rozhodně se tím ale nechceme nechat uspokojit. Ještě zbývá hodně práce," uvedl na tiskové konferenci pařížský starosta Bertrand Delanoe.

Na úspěch města nad Seinou v hodnocení komise zareagovaly i světové sázkové kanceláře, pro něž je Paříž nyní jasným favoritem.

Také rozpočet Londýna je podle komise dobře zpracovaný a dosažitelný, v kandidatuře britské metropole je navíc vidět kvalitní plánování. "Je to dobrý odrazový můstek k posledním třiceti dnům kampaně," poznamenal bývalý slavný atlet Sebastian Coe, šéf londýnské kandidatury.

Na rozdíl od dvou jasných lídrů měla komise ke zbylému triu měst přece jen více výhrad. Nedostatkem New Yorku je především chybějící olympijský stadion, Madrid se zase nemůže pochlubit příliš velkým množstvím hotelů.

Nejhůře dopadla Moskva, u níž se potvrdila pozice jasného outsidera. "Chybí nám zde detailní plánování, pro komisi bylo hodně těžké vůbec moskevský projekt posoudit," uvádí se v zprávě.

Navzdory kritice ale šéfové kandidatur trojice hůře oceněných měst hodnotí své šance stále velmi vysoko. Ze Španělska přišla reakce hovořící o "velké spokojenosti" se zprávou komise, představitelé New Yorku prý byli doslova nadšeni.

"Bude to těsný boj a je vidět, že jsme stále v pozici, kdy můžeme vyhrát," uvedl náměstek newyorského primátora Dan Doctoroff.

Ačkoli dnes zveřejněnou zprávou poklesly šance na návrat her po 32 letech do Moskvy téměř na nulu, Rusové ještě neskládají zbraně. "Hodnocení je objektivní a pozitivní. Stále jen kolem sebe slyšíme, že jsme outsideři. Zpráva ale oceňuje to, co jsme v Moskvě dokázali," uvedl jeden ze zástupců moskevské kandidatury Alexander Černov.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze