Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Favoritem ZOH 2014 je Pchjongčchang

3 2007
Guatemala - Jihokorejský Pchjongčchang je mezi třemi kandidáty mírným favoritem na pořádání zimních olympijských her v roce 2014. Volba pořadatelského města se uskuteční v noci ze středy na čtvrtek ve středoamerické Guatemale. Dalšími kandidáty jsou ruské město Soči a rakouský Salcburk.

Jasného favorita však podle odborníků volba nemá. Prezident MOV Jacques Rogge očekává těsný boj podobně jako předloni, kdy Londýn porazil v boji o pořadatelství letních olympijských her v roce 2012 Paříž o čtyři hlasy.

Volba pořadatelského města bude vrcholem 119. zasedání MOV, výsledky hlasování budou oznámeny ve čtvrtek v 1:00 SELČ.

"Předpokládám, že to bude velmi těsné. Rozdíl v kandidaturách je snad pouze v lidském faktoru, v sebevědomí lidí," uvedl Rogge.

Analytici se shodují, že volbou dá MOV signál, jakým směrem se vrcholný sportovní orgán bude v dalších letech ubírat. Pchjongčchang na jihu Koreje totiž může být šest let po olympiádě v Pekingu další branou na lukrativní asijský trh.

Volit bude 97 členů MOV včetně českého zástupce Jana Železného. Pokud dostane hned v prvním kole volby některé z měst nadpoloviční většinu, je rozhodnuto. V opačném případě postoupí do finále dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů.

Koncept Korejců je podle hodnocení MOC excelentní, navíc se může těšit nebývale velké podpoře veřejnosti, má velmi jasný rozpočet a skvěle rozpracovaný dopravní systém.

Kam by chtěli Češi?

"Když další zimní olympiáda bude v Kanadě ve Vancouveru, tak by rakouský
Salcburk nemusel být špatný. Je to blízko, a kdyby to byla moje poslední
olympiáda, mohlo by přijet i hodně kamarádů a fanoušků," řekla akrobatická lyžařka Nikola Sudová.

"Přednost bych dal Rakousku. Nevím, jak to je v ostatních zemích, ale do Rakouska jezdíme často, známe tamní podmínky. Je to navíc blízko, mohli by tam za mnou přijet kamarádi, rodina, přátelé. Exotická Korea mě moc neláká, letos bylo mistrovství světa v Japonsku, a tam jsem z toho moc nadšený nebyl," uvedl skokan na lyžích Roman Koudelka.

Jeho zkušenější soupeř Jakub Janda naopak favorizoval Pchjongčchang. "Viděl jsem prospekty Korejců a moc se mi to líbilo. Já bych to dal jim, bylo by
to něco nového, můstky tam jsou velice krásné," konstatoval. I další adepti
ale podle něj mají solidní vyhlídky. "Myslím, že Rusové budou silní, budou
asi hodně lobbovat. Salcburk znám, asi by se skákalo v Innsbrucku. A jestli
se to bude týkat mě? Když si udělám masérský kurz, tak možná," vtipkoval.

Organizační výbor se hodlá rovněž v případě úspěchu přiblížit komunistické severní Koreji, dosáhnout mírových dohod a vyslat na hry společný tým. I proto jsou Korejci považováni v zákulisí za mírné favority.

Výhodou Salcburku jsou vynikající podmínky na sportovištích, která jsou navíc nedaleko od sebe.

Sedm z jedenácti sportovišť již stojí, pro rakouského kandidáta hovoří miliony fanoušků, kteří zimním sportům rozumějí.

Naopak nevýhodou je nízký rozpočet a nevýrazná podpora veřejnosti. Navíc Rakušané na minulých hrách v Turíně čelili dopingovému skandálu.

Soči má sice velkého zastánce v ruském prezidentu Vladimiru Putinovi, ale na místě u Černého moře nestojí zatím ani jedno sportoviště. Žádné ruské město dosud zimní olympiádu neorganizovalo.

Sám Putin má v Soči letní sídlo a hodlá v Guatemale kandidaturu ruského střediska osobně podpořit. Na zasedání MOV budou i rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a jihokorejský prezident Ro Mu-hjon.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze