Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fenomenální Thorpe bude multimilionář

18 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Austrálie má nového sportovního boha. Ian Thorpe, sedmnáctiletý kraulař, pro ni vyhrál první zlatou medaili v Sydney. Učinil tak v závodě na 400 metrů, přidal k tomu světový rekord a za půl hodiny byl finišmanem australské štafety, která slavně zvítězila nad Spojenými státy. V kompletu od zápěstí ke kotníkům vyšel na startovní plochu. "Byla to úžasná atmosféra. Cítil jsem to jako čest, připadal jsem si jako gladiátor kráčející do kolosea. Byl jsem schopen vnímat řev diváků. Byl jsem připraven."

Klouže po hladině v dlouhém tempu, pod  hladinou ohýbá lokty do mohutného záběru. Je to výjimečně krásný styl. "Je to nejtalentovanější přírodní plavec všech dob," tvrdí o něm australský trenér Don  Talbo. Thorpe má ideální plavecké míry, 196 centimetrů, 95 kilogramů. Měřili mu rozpětí rukou. 190 centimetrů, o dvacet víc, než je průměr. O délku těla před Italem Rosolinem dohmatává na cílovou stěnu. Řev tribun se znásobuje. Tak  se vítá světový rekord olympijského vítěze. Čtyři týdny před svými osmnáctými narozeninami  unesl tlak očekávání australského národa.

Usmívá se, nejásá, jen ve zvláštním gestu pohybuje pěstmi. A ústy naznačí: "Thank you." Na tiskové konferenci není hnutí. "Poděkoval jsem Bohu, který mi dovolil vystoupit na tuhle scénu. Jsem šťastlivec, že mám to,  co mám. A je to velký dar." Je milý, přátelský, šťastný.V roce 1998, tehdy patnáctiletý, stal se v Perthu nejmladším mistrem světa. Od té doby  neprohrál jediný závod. Vstává denně ve čtyři, mnohé kilometry naplave jako student ještě před svítáním.

Předpokládá se, že první zlatá medaile na hrách pro Austrálii může pro Thorpeho nareklamních smlouvách za tři roky znamenat deset milionů australských dolarů, v přepočtu dvě stě milionů korun. Ještě když měl patnáct, jeho manažer David Flaskas začal pracovat na jeho marketingu.  Zařídil rozhovory v prestižních médiích NBC, BBC a The Washington Post. Thorpe vystupoval  později i v Brazílii a Asii. Svět ho měl poznat.

Nyní jej sponzoruje deset velkých společností. Jejich počet se má zmenšit. "Rádi bychom zvýšili Thorpeho cenu na nejzazší mez," řekl manažer Flaskas v rozhovoru pro  The Australian. Thorpe má být prototypem sportovní hvězdy na obchodním trhu pro příští století. "Jen se podívejte, co se stalo s akciemi Nike, když Michael Jordan oznámil, že končí,"  připomíná Flaskas. V reklamní branži je to známé, klesly o pět procent. Je zřejmé, co mohou  sportovci dělat s cenami na burze.

Thorpe, budoucí multimilionář, hodlá ukončit střední školu a pak studovat v USA. O Thorpem si v Austrálii povídají, že je to chlapec, kterému byste svěřili své děti do  opatrování či za něj vdali svou dceru.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz