Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival mládeže ve dvou zemích může ukázat cestu pro olympijské hry

Snowboardcross na Zimním evropském olympijském festivalu mládeže | foto: ČOV

28 2015
Je mnohem menší, hokej se tu hraje v „cirkusovém“ stanu, olympijskou atmosféru na něm ochutnávají náctiletí sportovci. Přesto by XII. Zimní evropský olympijský festival mládeže mohl být zlomový v olympijské historii.

Festival, jehož se účastní 66 českých sportovců, totiž společně pořádají Rakousko a Lichtenštejnsko. Obě země se tak mohou stát průkopníky pro společnou kandidaturu i pro olympijské hry.

„Je to poprvé v historii, co olympijskou akci pořádají dvě země. Testujeme zde, jaké to má výhody i nevýhody. Pracovní skupina Mezinárodního olympijského výboru poté vše vyhodnotí,“ řekl Patrick Hickey, šéf Evropských olympijských výborů.

Nejnovější strategie Mezinárodní olympijského výboru s názvem Agenda 2020 má totiž do budoucna umožnit, aby olympijské hry mohly pořádat dvě země společně. Spolupořadatelství Rakouska a Lichtenštejnska je tak v případě festivalu mládeže pilotním projektem, do kterého se vkládají velké naděje.

Fotogalerie

„Jsme pionýři v kandidatuře více států najednou. Je to pro nás velký test. Věřím, že díky Agendě 2020 se může Rakousko v brzké době ucházet o pořádání velkých her,“ řekl Karl Stross, prezident Rakouského olympijského výboru.

Organizace olympijských her by se tak mohly ujmout i menší země. „Politicky je asi vždycky komplikovanější pořádat akce ve dvou zemích, ale naše země jsou si naštěstí blízké jazykem i mentalitou. Budeme snad i příkladem dalším zemím a ukážeme, že pořádat olympijské akce ve dvou zemích není utopie,“ dodal Karl Stross.

Letošního festivalu mládeže se zúčastní 903 sportovců ve věku od 14 do 18 let. Festival otevřel povedený zahajovací ceremoniálem, vlajkonošem České republiky byl biatlonista Jakub Štvrtecký. „Byl to velký zážitek. Zažil jsem zahajovací ceremoniály na české Olympiádě dětí a mládeže, kde mezi sebou soutěží kraje. Tohle ale bylo mnohem větší, navíc je to poprvé, co reprezentuji Českou republiku.“ Festival probíhá do 30. ledna.

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...Najdete na iDNES.cz