Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stříbrný maratonec z her v Riu se po půl roce setkal se svou rodinou

STŘÍBRNÝ PROTEST. Vytrvalec Feyisa Lilesa při vyhlášení vítězů olympijského maratonu ještě jednou zkřížil ruce nad hlavou na protest proti pronásledování Oromů v Etiopii. | foto: Reuters

17 2017
Po půl roce se stříbrný olympijský medailista v maratonu Etiopan Feyisa Lilesa znovu shledal se svou rodinou. Sedmadvacetiletý vytrvalec při probíhání cílem v Riu de Janerio zkřížil ruce nad hlavou, kvůli gestu na podporu svého kmene Oromů se pak bál vrátit do své vlasti a našel azyl v USA. Až tento týden mohl znovu obejmout manželku a své dvě děti, které za ním přiletěly.

„To je ten nejkrásnější dárek, že se můžeme zase vidět. Bylo to hodně náročné,“ řekl Lilesa agentuře AP poté, co se rodina na svatého Valentýna po dlouhé době opět sešla na letišti v Miami. Odtud se přesune do Flagstaffu ve státě Arizona, kde se běžec usídlil.

Lilesa si zde pronajal dům, ale dlouho v něm žil sám, což byl pro něj nezvyk. „Jsem z velké rodiny, nikdy jsem sám nebyl. Vždycky jsem měl kolem sebe někoho známého. Tohle byl pravý opak,“ uvedl. Samotu a stesk po manželce a dětech, šestileté dceři Soko a tříletém Sorovi, zaháněl tréninkem.

Celou dobu myslel také na to, co se děje v Etiopii. Svého gesta, díky němuž se stal pro mnohé hrdinou, nelituje, i když svou rodinu tím vystavil možnému nebezpečí. „Pro spoustu lidí je to ponaučení, že musíme něco obětovat, když chcete něco získat a změnit. V tomhle smyslu je to inspirace pro lidi, aby bojovali za svá práva a bránili se etiopské vládě. Vedlo to také k tomu, že se o situaci v Etiopii dozvědělo více lidí,“ řekl Lilesa.

Oromové jsou se 40 miliony lidí nejpočetnější etnickou skupinou v Etiopii, současná vláda je však utlačuje a během výjimečného stavu loni na podzim jich několik tisíc zatkla.

Lilesa by se do země jednou rád vrátil, ale až po změně poměrů. Jeho cílem je další start na olympijských hrách v Tokiu v roce 2020, ale jestli tam bude reprezentovat Etiopii, netuší.

Autor:


Témata: Miami

Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz