Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finále by byl sen, řekla Hlaváčková

13 2004
Atény - Vylezla z vody, ručníkem si vydrbala dlouhé vlasy, obrátila do sebe lahev energetického nápoje. V dráze, kde se tísnila s dalšími patnácti plavci, předtím zvládla znakem 2800 metrů. Za tři čtvrtě hodiny. "Jsem rychlá, co?" povídá Ilona Hlaváčková. Hned se však opraví. "Ba ne, proti ostatním byla ta moje dnešní dávka minimální. Už nejsem nejmladší. Musím se šetřit."

V koutcích úst jí zacuká. S úsměvem jde všechno líp, zní životní motto sedmadvacetileté ženy z Jičína. Z reproduktorů vyhrávají písničky Franka Sinatry i další hity. Ranní trénink plyne v rytmu diska. "Kdo se špatně vyspal, hudba ho probrala. Ale já spala dobře."

V úterý jí bylo hůř. Když si doma balila věci do Atén, zablokovala se Hlaváčkové lopatka. Zrušila závěrečný pražský trénink, běžela na masáž. Jiný by propadl panice. Ona zachovala klid.

"Situace se musí řešit akčně. Před každým větším závodem se mi na poslední chvíli něco stane. Takže jsem vlastně v normálu," usoudila. "Nic dalšího mě nebolí."

Ve středu si vytvořila osobní rekord. Nikoli v bazénu. U dopingových komisařů, kteří Hlaváčkovou po příletu do Atén poslali na odběr moči a krve. Strávila tam rekordní tři hodiny.

"Dvě a čtvrt hodiny jsem seděla, než jsem se dostala na řadu. Sezvali spoustu sportovců, ale na odběry měli jen čtyři místnosti." První kontakt s vodou v Olympijském bazénu tak oddálila. Byl příjemný. "Ani teplá, ani studená, je dobrá. Iloně sedí," oznámil trenér Milan Moravec.

Jméno Hlaváčková se již český národ naučil vyslovovat. Ta přece vozí ze světa medaile a patří k favoritkám i na olympiádě, panuje všeobecné mínění. Také si to myslíte? Realita je jiná.

Má sice stříbrnou medaili z loňského mistrovství světa, ale z tratě 50 m znak, tedy neolympijské disciplíny. "Hodně lidí vnímá, jen že jsem odněkud přivezla medaili a myslí si, že to zase cinkne," uvědomuje si. Jenže v Aténách plave stovku, svoji horší disciplínu. Pohled do startovní listiny hovoří výmluvně.

"Ilona je se svým loňským českým rekordem 1:01,74 na 18. místě z přihlášených znakařek," spočítal kouč. Z nedělní rozplavby pronikne do semifinále šestnáct nejlepších.

"Už to by byl velký úspěch. A finále? Sen," říká Hlaváčková. Okus dál Američan Michael Phelps rozvíjí své sebevědomé teorie o sedmi vítězstvích. "Ale já jsem jiná," namítne Češka. Zůstává při zemi.

Obloha je znovu zbarvená do modra,mraky žádné. Slunce nemilosrdně praží do odkrytého bazénu. "Jsme přece v Řecku, ne?" připomene Moravec. "Kdyby tady pršelo, bude to podezřelé. Počasí je, jaké má být." Po sedmé večer bývá příjemněji. Tou dobou však nastoupí k olympijským závodům jen semifinalisté a finalisté.

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...Najdete na iDNES.cz