Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bronzová obhajoba! Český čtyřkajak s Dostálem dojel v Riu znovu třetí

Bronzové medaile získali v Riu na kilometrové trati kajakáři (zleva) Josef Dostál, Lukáš Trefil, Daniel Havel a Jan Štěrba. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2016
Poslední závod na jezeře Rodriga de Freitase přinesl další českou radost. Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba na olympijském kilometru obhájil své bronzové medaile z Londýna. V závěrečném souboji podlehl Slovákům o špičku lodi.

Všem od začátku ujížděla německá posádka Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gros, která v cíli triumfovala s téměř třísekundovým náskokem.

Fotogalerie

Češi zápolili o stříbrnou medaili se Slováky, ale na cílové čáře jim chybělo několik decimetrů. Bitvu se sousedy nakonec prohráli o 0,132 sekund.

V cíli se v tvářích borců z české lodi zračilo mírné zklamání. Stříbrnou pozici, o místo lepší než v Londýně, měli nadosah!

Berou ale podruhé za sebou olympijský bronz.

Na stupních vítězů se už smáli a radostně mávali fanoušků. Hlavně zarostlý Dostál slavil svůj druhý pobyt na pódiu a šťastně poskakoval mezi čtveřicí.

Pro českou výpravu v Riu je to už sedmý bronz a celkově devátá medaile.

Pomalejší start, pak boj o stříbro

Vzhledem k okolnostem mohou čeští kajakáři, kteří se stali v Moskvě 2014 mistry světa, brát bronzovou medaili jako velký úspěch.

Sice se do lodi znovu posadil rychlý obr Josef Dostál, který získal stříbro už v singlkajaku, a toužil dosáhnout nejméně na stejně hodnotnou medaili i s českým týmem.

Velké trápení si ovšem v Riu prožil háček české lodi Daniel Havel. Chytil střevní virózu, dny strádal na pokoji a fyzicky zeslábl.

Po páteční rozjížďce už hlásil: „Je to o dvě stě procent lepší.“ Přesto mohla nemoc na jeho výkonu zanechat stopy.

„Jsem rád, že jsem vůbec mohl jet a dopadlo to takhle. Mohlo to dopadnout o kousek líp, se Slovákama to byl rovný výkon, ale po těch problémech musíme být spokojení,“ uznal Havel.

Český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba krátce po...

Češi rozjeli kilometr v pomalejším tempu a na prvním mezičase jim patřilo až páté místo. Mezitím německá loď vyrazila dopředu jako uragán a stačili jí jen Slováci.

Havel, Trefil, Dostál a Štěrba ovšem zrychlovali. V polovině závodu se vytáhli už na třetí příčku a vedoucí Němce neměli před sebou daleko: o sekundu a půl.

Brzy začali dotírat na druhé Slováky, kteří si v konstantním tempu pádlovali pro medaili. Dostali se na jejich úroveň a několikrát se objevili těsně před nimi.

Na poslední pětistovce se rozpoutal velký česko-slovenský souboj o stříbro, zatímco růžová loď s německými svalovci ujížděla dál s bezpečným odstupem.

Havel se v závěru snažil vykopnout loď do cílové fotobuňky před Slováky, ale to se o špičku nepovedlo. Soupeři měli v posledních metrech více sil.

Česká čtveřice přesto nezklamala: obhájila v Riu olympijský bronz.

Rychlostní kanoistika v Riu

1000 m, K4: 1. Německo (Rendschmidt, Liebscher, Hoff, Gross) 3:02,143, 2. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 3:05,044, 3. Česko (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 3:05,176, 4. Austrálie 3:06,731, 5. Španělsko 3:06,768, 6. Portugalsko 3:07,482, 7. Francie 3:07,488, 8. Srbsko 3:10,241.



Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...



Najdete na iDNES.cz