Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fináloví holubi Kosteleckému uletěli

17 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Devět keramických holubů uletělo střelcům ve finále olympijského závodu v trapu, a z toho čtyři se minuly s broky vystřelenými českým reprezentantem Davidem Kosteleckým. Prvního z českých střelců, kteří v Sydney sahali po medaili, odsunul dodatečný rozstřel až na poslední místo mezi šesti finalisty. Reprezentant přičítá pokles špatnému soustředění při pokusech z první střelecké pozice. "Měl jsem tam problémy celý závod, dvakrát mě to navíc rozhodilo natolik, že jsem minul i z dvojky," posteskl si.

Šestice střelců se během jednotlivých částí závodu střídá na šesti pozicích. Po každé ráně se posunou o jedno místo doprava, a když dojdou až na šestku, musí přejít zpět na začátek. Těch deset kroků, které musí plně koncentrovaný sportovec udělat, pravděpodobně stálo 25letého reprezentanta medaili. "Stávalo se mi to v poslední dobou na více závodech. Po přechodu se snažím prodloužit přípravu, abych se dokázal znovu koncentrovat, ale asi to nestačí. Dnes jsem na jedničce chyboval asi čtyřikrát, dvakrát to byla dvojchyba," vyčítal si.

Do finále šel český střelec s nedostižnou šestibodovou ztrátou na prvního a dvoubodovým mankem na stříbro. Bylo zřejmé, že ve hře je už jediná medaile, kterou mohl získat kdokoli ze zbylých čtyř finalistů. Kostelecký se dělil s Italem Pellielem o třetí místo se ziskem 116 bodů, další dva soupeři měli o jediný bod méně.

"Myslel jsem si, že by to mohlo vyjít," říkal si, když hodinu po poledni ve vedru nastupoval do finále. Naděje vzrostla hned při druhých ránách, když Pellielo chyboval, ale o chvíli později Kostelecký došel na konec řady a za zády svých soupeřů kráčel zpět na první pozici.

Bylo to ve finále už podruhé, a on si opakoval, co všechno v příštím zlomku vteřiny udělá, aby se keramický terč rozletěl do všech stran a na obloze zůstal jen obláček oranžového prachu. "Udělal jsem dnes i několik technických chyb, ale toto je v psychice," přiznal. Holub odletěl do dáli neporušen a hned v dalším kole i druhý. Bylo po nadějích.

"Musel bych mluvit spostě, abych vylíčil, co mě v tu chvíli napadlo. Jsem na sebe naštvaný, ale zítra už to bude dobré. Jsem mladý, a ještě to mohu napravit," řekl po závodě, v němž ještě chyboval i potřetí a propadl se do rozstřelu o páté až šesté místo s jiným Italem Venturinim.

Na dodatečné střely musel dlouho čekat a z ústraní sledovat, jak nadšení Australané hrdě zpívají hymnu hranou na počest zlatého Diamonda, který ve finále neudělal ani jednu chybu. Pro stříbro si došel Brit Peel a vysněný bronz odnesl Pellielo. "Jestli budu pátý nebo šestý bylo už jedno, divím se, že jsem trefil první čtyři terče," podotkl Kostelecký. V rozstřelu na rozdíl od závodu mají střelci k dispozici vždy jeden brok, a tak nemají možnost opravy.

Na českého reprezentanta tak zbylo poslední místo ve finálové šestici. "Před odletem do Sydney bych takový výsledek bral, po takovém průběhu však můžu litovat, že jsem nezískal medaili," bilancuje David Kostecký.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz