Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finálový skok měl promyšlený už od léta

20 2002
Deer Valley - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Už v létě si akrobatický lyžař Aleš Valenta stanovil taktiku, s jakou půjde na olympiádě v Salt Lake City za zlatou medailí. První kolo na jistotu a pak zaútočí ze zadní pozice. Trojtým saltem s pěti vruty, které umí jako jediný na světě, vyděsí své soupeře natolik, že budou kazit. Vyšlo to dokonale. "Je to něco podobného, jako kdyby Železný vyhrál olympiádu tím, že hodí oštěpem sto metrů," rozplýval se po závodě Valentův trenér Pavel Landa.

Kanaďan Jeff Bean, Američan Joe Pack ani Bělorus Alexej Grišin sice vyloženě nekazili, ale jejich bodový součet se kvůli menší obtížnosti skoku násobil menším koeficientem, takže neměli šanci. V hře byl pouze domácí borec Eric Bergoust, obhájce z Nagana a nejlepší po prvním kole. Pod můstky nakonec přistál na zádech a skončil až poslední. "V tom byla Alešova taktika geniální. Má to v hlavě neuvěřitelně srovnané. Ví, co dělá. Burgoust prostě musel hodně riskovat a předvést skok, při kterém by se mu nepokrčil ani malíček. To se mu nepovedlo," říká Landa.

Trojté salto s pěti vruty začal Valenta trénovat už v létě a nechával si jej jako velký trumf do Salt Lako City. "Věděli jsme, že v Americe může domácí závodníky porazit jen ten, kdo předvede něco mimořádného. Proto jsme cílevědomě připravovali tenhle skok," říká Landa. "Dělám v Německu lyžařskou show a když jsem tam mým známým říkal, že si letíme pro zlato, tak se mi jen smáli. Američany v Americe prý porazit nejde. A kdo vyhrál? Valenta z Šumperka!"

Strach z amerického rozhodčího Davida Farrara se ukázal jako oprávněný. V prvním kole dal Valentovi vůbec nejnižší znánku, ve druhém třetí nejhorší. "Je to asi blázen," prohlásil o něm Landa. Valentovi prý nakonec pomohla poněkud nečekaná věc - skandál s rozhodčími ze soutěže žen. "Ruská závodnice předvedla jako jediná trojté salto a i když do té doby vedla, medaili nezískala. Bylo okolo toho velké haló. Rusové dokonce podali oficiální protest a chtěli změnu výsledků jako v krasobruslení. To jsem věděl, že dnes si rozhodčí dají pozor."

Zlatou medailí završil Valenta dvouměsíční období mimořádné dřiny a teď si konečně bude moci svůj úspěch vychutnat. "Teď přijde velikánská pohoda. Neříkám, že budeme pořád v lihu, ale určitě si to užijeme."

Landa po zisku zlaté medaile cítí zadostiučinění zejména vůči lyžařskému svazu, který odmítl finančně podporovat Valentovu přípravu. "Není to tedy jen vítězství nad Američany a nad světem, ale i nad lyžařským svazem," říkal hrdě. Samotný závodník nechtěl tuto záležitost ve chvílích euforie moc rozebírat. "Teď se slaví, nechme to na jindy. Ale je fakt, že lyžařský svaz své dotace od státu asi nerozděluje nejspravedlivěji."

Autor:


Další z rubriky

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz