Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Finové vás pošlou domů, tvrdí lotyšský brankář Masalskis

Hojkejista David Krejčí rozhodl o vítězství až v prodloužení zápasu, když prostřelil lotyšského brankáře Masalskise. (23. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

25 2010
Sklapnout o setinu dřív betony, možná ho teď v Lotyšsku oslavují jako národního hrdinu. Edgars Masalskis držel outsidera až do prodloužení. "Pochytal snad i to, co neviděl," nechápal český kapitán Patrik Eliáš. "To mě těší, ale je to k ničemu," reagoval brzy 30letý Masalskis.

Ano, ten Masalskis, který ještě před pěti lety chytal první ligu v Písku. Teď Česku málem překazil sen o medaili, když z 50 střel pustil jen tři. "Viděl jsem na Češích, jak se bojí. Jak je trenér nervózní, a šlo to vycítit už před zápasem," říkal současný gólmana Dinama Riga.

Když po prohraném osmifinále mluvil s novináři, střídal ruštinu s angličtinou, na češtinu si netroufl.
Přesto říkal: "V Česku byla sranda, hlavně v Budějovicích a Jihlavě."

Prožil tu rok, během kterého si vyzkoušel angažmá v Budějovicích, ve Varech i v tehdy jednoznačně poslední Jihlavě. Chvíli musel přetrpět i prvoligové vyhnanství v Písku. "Je mi jedno, že Jihlava nehraje o titul. Pochytám více střel, což je vždy dobře. Je to více zábavy," vyprávěl před pěti lety.

Teď si to samé zopakoval a v semifinále zářil. "Každý říkal: Lotyši? Pche, stejně prohrajou. Tak jsme šli a udělali to, co umíme," vyprávěl. "Proti Čechům je těžké hrát, když se ti kluci rozhodnou a začnou bruslit. To vás umotají. Jenže oni bruslit nezačali. Vůbec tady nemají tak rychlý tým jako dřív."

Ne, po zápase nevolil žádné diplomatické řeči, neschovával se za klišé. A tak třeba řekl: "Chtěli jsme vyhrát a vykopnout Jágra na letadlo domů. To byl náš cíl. Málem jsme to zvládli. A když jsme to nezvládli my, zvládnou to Finové. Jak Jágr přestal hrát, tak se to před naší brankou přestalo vířit. Ovečkin udělal dobrou práci." Pak jen dodal: "Nemáme se za co stydět." A to měl svatou pravdu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze