Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Formanová se cítí na medaili

18 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Atletka Ludmila Formanová, jedna z favoritek běhu na 800 metrů, zítra letí do Sydney, jako první z českých atletů. Ubytuje se v olympijské vesnici a bude čekat, na dny, kdy má zazářit. Od soboty do pondělí musí být v té nejlepší formě, měla by bojovat o medaili. "Cítím se dobře, mohla bych na medaili běžet. Chci se prát o jakoukoli, já z olympiády ještě žádnou placku nemám," říkala Formanová, když dnes v poledne odtrénovala se svou trenérkou Jarmilou Kratochvílovou.

iDNES: Všichni od vás očekávají velký výkon. Snad i zlatou medaili. Nebojíte se toho očekávání?
Formanová: Vloni jsem sice zlatá byla, ale to bylo na mistrovství světa v Seville. Teď jsem na olympiádě. Je to jenom sport, nemůžu být první pořád. Velká část lidí pochopí, když nebudu zlatá. Já chci hlavně medaili.

iDNES: Před tréninkem si nechává tejpovat kotník. Je to vážné poranění?
Formanová: Bolí mě šlacha pod kotníkem, je to trvalý problém. Teď mě to trápí skoro měsíc, musela jsem kvůli tomu zrušit i plánovaný start na posledním mítinku Golden League v Bruselu. Když jsme letěly s trenérkou do Austrálie, tak kotník otekl. Ale závodit budu, to samozřejmě.

iDNES: Jak moc vás problémy hendikepují?
Formanová: Je to nepříjemné. Když se rozeběhnu, tak to cítím při každém kroku. Při chůzi ne. Na olympiádě poběžím osmistovku třikrát, od rozběhu do finále, aspoň doufám, tak to musím vydržet. Mám jenom strach, co se mnou provede tvrdší povrch Mondo, který je v Sydney na Olympijském stadionu.

iDNES: Zranění se postupem času spíš lepší, nebo horší?
Formanová: Je to pořád stejné, nepříjemné. Sehnali jsme speciální vložky do bot, kotník si vždycky nechám zatejpovat, aby se noha v tretře nevychylovala. Ještě uvažuju, že bych si to před závodem nechala obstříknout. Není čas na léčení, to bude až po sezoně.

iDNES: Co přesně znamená obstříknout?
Formanová: Píchnou mi uklidňující injekci do místa, které bolí nejvíc. Jen to otupí bolest, oddaluje ji, bohužel to neléčí. To víte, tréninková zátěž je stále větší a větší, zákonitě přicházejí zdravotní problémy. Podívejte se na Tomáše Dvořáka...

iDNES: Víte něco o tom, jak si vedou vaše největší soupeřky? Jestli mají také nějaké zdravotní problémy? V jaké jsou formě?
Formanová: Nevím skoro nic. Tady v Brisbane jsem viděla Mutalaovou, byl to vůbec první člověk, kterého jsem tady na stadionku potkala. Stála ale na druhé straně, měla odtrénováno, ani jsme se nepozdravily. Stejně nejsme žádné velké kamarádky. Od té doby se tu neukázala, asi odjela do olympijské vesnice.

iDNES: Vy tam vyrážíte zítra v poledne. Těšíte se?
Formanová: Víte, tady v Brisbane mi ani nepřijde, že olympiáda už začala. Je tu moc velký klid.Pravda, pro začátek bylo lepší zůstat tady v přípravném kempu, je tu klid a teplo. Ale týden před závodem už chci začít nasávat olympijskou atmosféru, nažhavit se. Proto se do vesnice těším.

Trenérka Jarmila Kratochvílová (vpravo) se svými svěřenkyněmi-běžkyněmi Ludmilou Formanovou (uprostřed) a Hanou Benešovou.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz