Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Formanovou zastavil kotník, musela vzdát

22 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Poprvé v životě musela běžkyně Ludmila Formanová vzdát nějaký závod, a přišlo to v tu nejnevhodnější chvíli. Mistryni světa z loňského roku zastavila ve třech čtvrtinách závodu na 800 metrů nesnesitelná bolest v kotníku. "Dál už to nešlo, bolel mě každý krok," říkala nešťastná šampionka, kterou všichni kolem považovali za velkou kandidátku na jednu z medailí. Bolesti v kotníku se Formanové nepravidelně vracejí už tři roky, poslední zhoršení zapříčinila dlouhá cesta letadlem do Austrálie. "Kdyby to nebyla olympiáda, tak bych snad ani nešla na start."

Formanová se nechtěně postarala o první velkou událost atletických olympijských soutěží, které začaly jen o čtvrthodinu dříve, než ona přišla na start. Od rána byl Olympijský stadion s kapacitou 110 tisíc diváků skoro plný a publikum nadšeně prožívalo každý okamžik. Když se po šesti stech metrech třetího půlkařského rozeběhu česká reprezentantka zastavila, jen to tiše zašumělo. Zasvěcení věděli, že odstupuje mistryně světa.

Skoro nikdo však nezaregistroval, co se dělo před startem. "Už při rozcvičování jsem kulhala, ale nechtěla jsem si to připustit. Myslela jsem, že jakmile zazní výstřel, pohltí mě atmosféra závodu a já bolest neucítím," rekapituluje poslední okamžiky před startem 26letá běžkyně.

Kotník Formanovou trápí už tři roky. "Léčení jsem kvůli olympiádě oddalovala, všechno začalo únavovou zlomeninou a pokračovalo záněty. Bolest se znovu vrátila před odletem do Austrálie při soustředění v Nymburce, kde je tvrdší dráha," říká atletka. Raději vynechala mítink v Bruselu a dopřála tělu klid, který přinesl úlevu. "Dlouhým letem do Austrálie se však všechno zase zhoršilo, takže jsem během závěrečné přípravy Brisbane pořád přemáhala bolest," přiznává.

Od nejhoršího měly pomoci dvě injekce, sama běžkyně se utěšovala dobrými tréninkovými výsledky. "Formu jsem měla, trénink byl lepší než před Sevillou," srovnávala s přípravou, po které se stala světovou šampionkou.

Bolest však neustupovala. "Kdyby to nebyla olympiáda, tak se na start vůbec nepostavím, jenže já jsem tomu závodu věnovala ne rok, ale celou jednu etapu života," říká.

Se zatnutými zuby se vydala na trať. "Říkala jsem si, že když to aspoň trochu půjde, tak to zkusím. Pořád jsem věřila," dodávala si síly. Bolel však každý krok. "Ještě nikdy v životě jsem žádný závod nezabalila, vždycky jsem doběhla. Tentokrát to ale nešlo, bála jsem se, abych si něco nezlomila."

Šest set metrů se Formanová držela na třetím místě, ale pak místo závěrečného nástupu jen začala vyklusávat. "Zastavit před tolika lidmi bylo hrozné," přiznává. Nejkratší cestou se proto odebrala do šaten a věděla, že na jevišti před stotisícovým publikem účinkovala naposledy.

"Nepoběžím ani čtvrtkařskou štafetu, bude se muset připravit Lenka Ficková," rozhoduje. Ji místo toho čeká pečlivý vyšetření a léčba. "Fyzioterapeut Kolář mi nechá udělat speciální vložky do bot, ale když to nepomůže, budu muset na operaci," uzavírá Ludmila Formanová nevydařenou kapitolu své sportovní kariéry.

Po šestnácti minutách od startu atletických soutěží se ze závodnice proměnila v divačku.

Útrpný výraz Ludmily Formanové prozrazuje bolestivé zranění

Ludmila Formanová věděla už před začátkem závodu, že se bude muset hodně přemáhat

Ludmila Formanová nedoběhla pro zranění

Kamera sleduje v detailu nešťastnou závodnici na odchodu ze stadionu do šaten

Utrpení FormanovéDalší z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz