Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Fórum: Má být Praha olympijská?

Pražský hrad - Letecký snímek Pražského hradu z knihy Praha očima ptáků. | foto: Jiří Berger

26 2007
Praha - Pražské zastupitelstvo odsouhlasilo minulý čtvrtek návrh, aby se Praha ucházela o pořádání olympijských her v roce 2016. Rozhodnutí vyvolalo řadu rozporuplných názorů. Hlasy proti se ozvaly jak v zastupitelstvu, tak mezi čtenáři MF DNES.

Co z toho budou mít v Orlických horách?

Ráda bych doplnila jednu otázku do rozhovoru s Pavlem Bémem z MF DNES 17. března: Jaký prospěch bude mít z olympiády v Praze pověstná "tetka z Orlických hor"? Povedou do její vesnice či městečka lepší silnice, zlepší se dopravní obslužnost, vyrostou tam sociální byty, bude tam víc práce či víc sportovišť? To určitě ne.

Až nebudeme vědět, co s penězi, můžeme chystat projekty typu letních olympijských her. Do té doby bychom měli dát svou zemi do pořádku, aby se cizinci směřující na olympijské hry nedrkotali po děravých silnicích a nemuseli cestou zírat na chátrající památky. Ani nemluvě o tom, že všude chybějí peníze třeba na hospice či podobná zařízení.

Pokud chce Praha olympiádu, měla by ji pořádat po celonárodním referendu nebo za svoje peníze. 
ALENA PAVLATOVÁ, Zásada

Olympiáda ano. Ale za peníze Prahy

Čím dál víc si uvědomuji, jaké jsme měli štěstí, že se primátor Prahy Pavel Bém ani přes výraznou pomoc svého ochránce Václava Klause nestal premiérem naší země.

Před volbami nás ODS (a tedy i Pavel Bém) přesvědčovala o tom, že je nutno provést bolestivé reformy, při nichž se bude muset šetřit a bude potřeba od základů změnit důchodový systém. V době, kdy se vláda s opozicí handrkuje o to, jak získat třicet miliard do fondu dopravní infrastruktury, se znovu objeví Pavel Bém se svým megalomanským olympijským projektem, který by nás ještě více zadlužil.

Je krásné, že by se vybudovala potřebná infrastruktura, ale jenom někde a pro někoho, zbytek republiky by při následných rozpočtových škrtech zaplakal. Ať si Praha zaplatí olympiádu ze svého rozpočtu, však také dostává za obyvatele nejvíce peněz, a ze státního ať nedostane ani korunu.

Koneckonců, kandidaturu schválilo jenom pražské zastupitelstvo za Prahu, ne parlament za Českou republiku.
VOJTĚCH NAVRÁTIL, Kroměříž

Ať se Bém zaručí za ziskovost her

Souhlasím, aby se v Česku, na Moravě a ve Slezsku konala olympiáda. Ale jen za předpokladu, že primátor Bém, předseda olympijského výboru Jirásek a zastupitelé Prahy, kteří hlasovali pro její uspořádání, dají do zástavy svůj majetek jako záruku na částečné pokrytí ztrát státu, které by olympijské hry způsobily. Když jsou tak přesvědčeni o jejich rentabilitě, neměl by to pro ně být problém.

Pavel Bém veřejně nazval zastupitele Witzanyho lhářem. Já mám zase názor, že Pavel Bém podvádí národ. Je nutno vyhodnotit ekonomiku. Předpokládejme, že má Bém pravdu o výnosech a nákladech. Strukturu nákladů na hry bude však platit minimálně z pětadevadesáti procent státní nebo pražská kasa. Pět procent by mohlo být hrazeno soukromým kapitálem (na to se Béma nikdo nezeptal). Výnosy z olympiády ale budou rozděleny nejspíš v opačném poměru – v neprospěch státu.

Stát možná inkasuje dodatečně na daních ze služeb a zisků stavebních firem, ale to nemůže pokrýt jeho náklady. Takže až dá Pavel Bém v zástavu svých ideálů majetek své rodiny, bude mít moji podporu. Zatím ať veřejně neuráží.
JIŘÍ ŠÍMA, jiri12.sima@seznam.cz

Olympijské město: bez záchodů a slušnosti

Z úterý na středu napadl sníh na dálnici D1 a žádný dálkový autobus nebyl schopen v noci dojet a pokračovat dál. Tak jsme místo ve Frankfurtu nad Mohanem skončili v Praze na Florenci.

Tedy na hlavním autobusovém nádraží města, které by v budoucnu chtělo pořádat olympijské hry. Jediný otevřený podnik (McDonald’s) nás o půlnoci vyhnal k okénku na ulici.

Jediný záchod v okolí nebyl funkční, pouze herna, která sídlí v budově za vchodem z nádraží, vpouštěla zoufalce (hlavně zoufalkyně) na toaletu. Muži si ulevovali v temných zákoutích. Jediná vytopená mrňavá čekárnička nemohla lidi pojmout, i kdyby chtěla.

K dovršení všeho není na Florenci kde zaparkovat, i kdyby to mělo být jen na patnáct minut. A vůbec nejlepší byl noční autobus, který zoufalému běžícímu šedesátníkovi ujel přesně ve chvíli, kdy k němu doběhl. Byly 3 hodiny 24 minut ráno. Nemyslím si, že by olympionici vracející se v noci do ubytovny byli u toho samého řidiče úspěšnější.

Olympijský čekatel Praha tak poskytl zahraničním čekajícím pasažérům ukázku toho, co by je čekalo, kdyby k nám přijeli za pár let na olympiádu.
FRANTIŠEK KRATOCHVÍL, Praha

Dva francouzské přínosy sportu

Dva skvělé dary přinesla Francie sportovnímu hnutí. Francouzský pedagog hrabě Pierre de Coubertin obnovil tradici olympijských her. Od jeho dob se při pořádání olympiády stalo dobrým zvykem, že po skončení hlavních soutěží se koná vrcholné klání tělesně postižených sportovců – paralympiáda. Ale také se hry staly ohromným byznysem. Myšlenkou uspořádat olympiádu v Praze se kochá i sportovec v čele pražské radnice.

Druhým historickým vkladem Francie do sportu jsou bezesporu francouzské hole. Pár týdnů již tohoto vynálezu využívám a ještě nějakou dobu budu. Francouzské hole jsou výborným sportovním náčiním. Třeba soutěž ve skoku o holích do paternosteru by se mohla provozovat jak v Nové radnici na Mariánském náměstí, tak v nové budově pražského magistrátu. Je to výborný adrenalinový sport.

Vidím tedy Prahu i z té stinné stránky. Ani stanice metra Staroměstská u pražské radnice není bezbariérová. Poslední pražské zastupitelstvo, které zasedalo koncem ledna, přes hodinu řešilo "situaci, která vznikla v důsledku spadu sněhu".
Spoluobčanů používajících francouzské hole opět přibylo. Kterým francouzským sportovním dárkem se Praha potřebuje zabývat víc? A nekulhá tu něco?
KAREL JECH, pražský zastupitel za Stranu zelených

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze