Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal může být vyřazen z olympiády

18 2004
Paříž - Fotbal může být vyřazen z letošních olympijských her, pokud se Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) nepodřídí jednotným pravidlům boje proti dopingu. Předmětem sporu je automatický dvouletý trest pro každého přistiženého sportovce, se kterým fotbal nesouhlasí. Další jednání s MOV a Světovou antidopingovou organizací (WADA) proběhne v pátek.

FIFA je společně s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) jedinou velkou sportovní organizací, která zatím odmítá podepsat Antidopingový kodex WADA. Mezinárodní olympijský výbor přitom trvá na tom, že bez tohoto podpisu nebude žádný sport připuštěn na letošní olympijské hry.

Představitelé FIFA zopakovali svůj odmítavý postoj na včerejším zasedání exekutivy v Paříži. "Každý případ musí být posuzován individuálně," říkají generálové světového fotbalu.

Usmíření by mohlo páteční setkání předsedů FIFA Seppa Blattera, MOV Jacquese Roggeho a šéfa WADA Dicka Pounda na kongresu ke stému výročí Mezinárodní fotbalové federace v Paříži.
 
Fotbal si však trvá na svém, do Antidopingového kodexu hodlá doplnit vlastní dodatky o individuálním přístupu k případům. "Podpis smlouvy v takové podobě výkonný výbor FIFA v pondělí jednomyslně odsouhlasil," tvrdí mluvčí FIFA Markus Siegler.

Světová antidopingová organizace však úpravy odmítá a nad tresty přistížených sportovců chce mít kontrolu.

Podle předsedy FIFA Seppa Blattera je stále ještě dost času na uzavření dohody: "Neumím si představit, že by fotbal nebyl součástí olympijských her," uvedl na tiskové konferenci v Paříži. "Ale pokud s WADA nenajdeme společnou řeč, budeme proti dopingu bojovat samostatně."

Šéf MOV Jacques Rogge se k poslednímu vývoji odmítl vyjádřit, jeho mluvčí Giselle Daviesová jen poznamenala: "Ze strany MOV je všechno jasné a zřejmé. Všechny mezinárodní sportovní federace musejí do zahajovacího ceremoniálu v Aténách podepsat Antigopingový kodex WADA."

Olympijské hry v řecké metropoli oficiálně začínájí v pátek 13. srpna a fotbalový turnaj by měl být rozehrán dokonce už dva dny před zažehnutím olympijského ohně.

Autoři: ,


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...Najdete na iDNES.cz