Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbal na OH čeká boj o fanoušky

11 2000
S y d n e y - Fotbal čeká v Sydney další pokus stát se plnohodnotným olympijským sportem. Nejpopulárnější letní hra planety stojí většinou ve stínu atletiky, plavání nebo gymnastiky a zástupci Mezinárodního olympijského výboru podnikají všemožné kroky, aby v tomto směru nastal obrat. Proto počínaje hrami v Atlantě po dohodě s FIFA umožnili trenérům vzít do týmu tři hráče starší 23 let. Ani tak se stále nedaří přitáhnout ty největší hvězdy, které mají stále náročnější program.

To je případ Nigérijce Kanua, jenž dal přednost Lize mistrů v dresu Arsenalu. Právě Kanu měl patřit spolu s domácím Kewellem nebo Brazilcem Romáriem k ozdobám turnaje, ovšem bojů o olympijské medaile se nakonec nezúčastní ani jeden. Zatímco Kewella stejně jako jeho spoluhráče Okona vyřadilo zranění, Romáriovi nebyla nic platná mohutná kampaň a četné přímluvy. Trenér Luxemburgo zůstal ve svém rozhodnutí vzít s sebou jen mladé hráče neoblomný. Přesto lze na soupiskách šestnácti mužských týmů nalézt zajímavá jména: za všechna hovoří Korejec Hong Myung Bo a Američan Jeff Agoos, kteří v dresu národního týmu odehráli víc než stovku zápasů.

Ze čtyř čtyřčlenných skupin, z nichž do osmifinále postupují první dva celky, je zřejmě papírově nejslabší "céčko", kde vedle českých fotbalistů hrají Američané, Kamerun a Kuvajt. Zvlášť africký celek bude hodně oslaben neúčastí špičkových legionářů Olembeho z Nantes, Foea z Lyonu nebo Joba z Middlesbrough. Zlato obhajuje Nigérie, kterou ve skupině čeká outsider z Hondurasu, mistr Evropy v kategorii do 21 let Itálie a domácí Austrálie. "Zelení orli" budou i bez Kanua dost silní na to, aby se dostali nejméně do semifinále. Oporou týmu by měl být obránce Babayaro z Chelsea, na prahu závratné kariéry stojí osmnáctiletý Aghahowa.

V domácím týmu má Kewella nahradit jeho spoluhráč z Leedsu Viduka, ale při neúčasti brankáře Bosniche budou mít "Socceroos" boj o postup hodně těžký. Hlavně proto, že třetím ve hře jsou Italové, kteří se v brance spoléhají na Abbiatiho a v záloze na Zambrottu, seniorské vicemistry Evropy.

Drama slibuje také skupina D, kde na sebe narazí Japonsko v čele s extravagantním Nakatou, tým Jihoafrické republiky, jenž povedou Fortune z Manchesteru United a Benni McCarthy ze španělské Celty Vigo a Slovensko vyzbrojené trojicí hráčů z české ligy. Favoritem skupiny jsou Brazilci, toužící doplnit jediné zlato, které jim chybí ve sbírce trofejí. V soutěži žen obhajují nejcennější kov Američanky. Hrát se bude v Melbourne, Adelaide, Brisbane, Canbeře a Sydney, jež bude 30. září na Olympijském stadiónu hostit finálový zápas.

Autor:


Další z rubriky

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz