Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalisté musí na olympiádu zapomenout

23 2000
P r a h a - Čeští fotbalisté dorazili z olympiády vesměs v pohodové náladě. Na turnaji sice nedokázali postoupit ze skupiny, drtivá většina z nich ale už zklamání hodila za hlavu a snaží si z chyb vzít ponaučení. Shodli se na tom, že k postupu bylo sice blízko, ale při současné formě týmu vlastně hodně daleko. Přitom atmosféra uvnitř týmu byla stejná jako v dobách, kdy tým sbíral jednu výhru za druhou. Že by se pod neúspěch podepsalo zdlouhavé skládání nominace, hráči odmítají. "Všechno bylo jako obvykle, tedy v pohodě," potvrdil obránce Adam Petrouš, jeden z těch, kteří vinou her přišli o evropské poháry.
Ještě před odletem se někteří takto ochuzení hráči nechali slyšet, že by místo olympiády radši zůstali v klubu. "Jenže jakmile jsme byli v Austrálii, o ničem jiném než o postupu jsme se nebavili," řekl kapitán Roman Týce. Ovšem vinou chabé koncovky se předsevzetí splnit nepodařilo. "Proti Kamerunu jsme bojovali do poslední sekundy, ale turnaj nás bohužel nezastihl v nejlepší formě," přiznal Týce.

"Chyběla nám finální fáze," přidal svůj kritický pohled Libor Sionko, který měl jako ofenzivní hráč na útočné mizérii svůj podíl. Nejsilnější slovo zvolil při hodnocení výkonů českého týmu obránce Lukáš Došek, se dvěma brankami nejlepší střelec výběru.

"Propadák," prohlásil beze stopy zklamání. Klíčovým byl podle olympioniků zápas s Kuvajtem, který soupeř vyhrál 3:2. "Potom jsme se snažili sebrat, ale už to nějak nešlo," popsal Týce, který ani jako kapitán z titulu své funkce běh věcí nedokázal ovlivnit.

Ne všichni ale dokázali olympijský nezdar nést s nadhledem. Na záložníkovi Marku Jankulovském, který měl jako účastník ME dospělých být jedním z tahounů týmu, se projevila únava z náročného programu, utkání s Kuvajtem se mu nepodařilo a proti
Kamerunu začal jen jako náhradník. Ruzyňskou letištní halou tento hráč Neapole protlačil vozík s bagáží se zamčenými ústy a pohledem zapíchnutým do dlažby.

Olympionici si od fotbalu dlouho neodpočinou. Třeba Milana Baroše už ostravští funkcionáři přemlouvali, ať nastoupí v neděli v Plzni. "To bych se nezastavil," kroutil hlavou hráč. Na rozdíl od něj třeba Týceho nečeká po návratu nic příjemného. "Budu rád,
když se dostanu alespoň na lavičku," povzdechl si hráč Mnichova 1860.

Trenér mladíků Karel Brückner dnes po příletu musel odpovídat na otázky související s jeho eventuálním odchodem. Kouč ale všechny dohady v tomto směru rezolutně popřel. "Ať si někdo nemyslí, že složím funkci. To mě ani nenapadne!," vzkázal všem, kdo jeho rezignaci očekávali. Brückner se navíc snažil vyvrátit všechny názory, hovořící o propadáku či ostudě. "Měli jsme mužstvo, které mělo jít do čtvrtfinále," pronesl jistým hlasem. "Ale slova jako blamáž nebo skandál neuznávám. Rozlišuji jen rozdělení úspěch - neúspěch," zachoval si střízlivý pohled Brückner. "Po stříbrné medaili z evropského šampionátu jsem se vyvaroval euforie, nyní odmítám brečet."

Za největší slabinu svého týmu nakonec označil to, že v jeho výběru scházel tvůrčí záložník, který by celkovému projevu vtiskl myšlenku. Pár dní před nominací se zranil David Jarolím, který tuto roli plnil na evropském šampionátu. "To byla pro mě rána. Do poslední minuty jsem doufal, že Sporting uvolní Horvátha, což se nakonec nestalo," prozradil svůj tajný trumf Brückner.
Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze