Fotbalový turnaj na hrách bude bez hvězd Messiho i Diega

Lionel Messi (Barcelona) - Lionel Messi se vrátil v utkání s Espaňolem do sestavy Barcelony. Vyhrát jí ale nepomohl. | foto: Albert GeaReuters

6 2008
Barcelonský útočník Lionel Messi měl na olympijských hrách v Pekingu vést Argentinu ke zlatu. Jeho brazilští protivníci Diego z Brém a Rafinha ze Schalke mu v tom měli zabránit. Ale ani jeden se na fotbalovém turnaji v Číně neobjeví.

Může za to rozhodnutí Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS). Ta totiž oznámila, že evropské kluby své hráče uvolnit nemusí.

A právě Barcelona, Schalke a Brémy nechtěly, aby fotbalisté na hry odletěli, jenže Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) jim nařídila, že je pustit musí. Messimu, Diegovi i Rafinhovi je totiž méně než 23 let a podle FIFA tak bylo povinností klubů fotbalisty uvolnit.

Ale jejich zaměstnavatelé se rozhodli odvolat k arbitráži a uspěli.

Kluby argumentovaly tím, že hráče potřebují v úvodu nové sezony. Barcelonu a Schalke totiž čeká během olympijského turnaje předkolo Ligy mistrů a případný neúspěch by je připravil o miliony z prestižní soutěže.

Generální sekretář CAS Matthieu Reeb agentuře AP řekl, že tříčlenná arbitrážní komise rozhodla ve prospěch klubů kvůli tomu, že olympiáda není v kalendáři FIFA a protože nejsou důkazy, že by kluby byly zavázány fotbalisty na hry uvolnit. Reeb dodal, že ostatním klubům nic nebrání v tom, aby se proti nominaci svých hráčů také odvolaly a získaly tak fotbalisty z Pekingu zpět.

"Jsme překvapeni a zklamáni, ale rozhodnutí respektujeme," reagoval na verdikt CAS prezident FIFA Sepp Blatter. "Přesto však kluby prosím: pusťte hráče na olympiádu. Byl by to akt solidarity a harmonie s olympijským duchem."

Naopak zcela jasně se proti rozhodnutí CAS postavil trenér argentinské reprezentace Sergio Batista. Kouč plánuje, že Messiho zařadí do sestavy pro čtvrteční zápas s Pobřežím slonoviny. "Chce za nás hrát a já věřím, že tady bude až do konce turnaje," prohlásil.

Zatímco Argentinec Messi čekal na svolení od klubu a rozhodnutí CAS, dvojice Brazilců se přes zákaz klubů zapojila do přípravy týmu na hry v Pekingu. Rafinhovi vedení Schalke dokonce pohrozilo soudem a pokutou 25 000 eur za každý den absence.

Podle generálního manažera Herthy Berlín Dietera Hoenesse, jehož tým nechce na olympiádu pustit Srba Gojka Kačara, však stále existuje šance, že by se bundesligoví fotbalisté na turnaji představili.

Spolu s Brémami a Schalke se dohodl, že pokud národní svazy splní podmínky klubů, hráče do Pekingu pustí. Kluby v takovém případě požadují, aby svazy po dobu olympiády místo nich hráče platily, navíc týmům za uvolnění fotbalistů zaplatily a zajistily pojištění v případě zranění.

Například AC Milán své hvězdy Ronaldinha či Pata uvolnil. První mistrovský zápas ho čeký až koncem srpna, kdy už fotbalisty bude mít zpátky. Nehraje totiž žádné předkolo, ale až v září ho čeká Pohár UEFA. A italská liga startuje právě až poslední srpnový víkend.

Olympijského turnaje, který začne ve čtvrtek, se účastní hráči do 23 let a každý tým může povolat tři starší fotbalisty.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...Najdete na iDNES.cz