Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalový tým srší dobrou náladou

12 2000
C a n b e r r a - (Od zvláštního zpravodaje iDnes) Už jen hodiny zbývají do prvního zápasu olympijského turnaje fotbalistů. Český tým se cítí skvěle, už se nemůže dočkat, až se postaví proti Američanům, svému úvodnímu soupeři. Naposledy před zápasem trénovalo kompletní mužstvo do šesti hodin odpoledne. V Česku bylo ještě ráno, když hráči v Austrálii nasedali do autobusu směr hotel Park Royal. Spěchali do tepla, protože byli zpocení a vysprchovat se chtěli až v hotelu. Teplota na tréninkovém hřišti na okraji Canberry padala prudce z příjemných odpoledních čtrnácti stupňů.

Dobrá nálada však ze všech jen proudila. "S váma mluvit nebudu. Máme to zakázano," hlaholil k pouhým čtyřem českým novinářům kapitán týmu Roman Týce. Nejen on se zasmál vtipné hlášce, nemyslel ji vážně.

Zatímco se na předměstí Kaleen trénovalo, všechno z dálky bedlivě sledoval Alexi Lalas, jeden z nejslavnější amerických fotbalistů. Ryšavý obránce s bradkou však není špionem reprezentace, jak si fotbalisté mysleli, nýbrž olympijským televizním komentátorem.

"Chci vidět, jak to vaše mužstvo hraje, jak se připravuje. Slyšel jsem o něm samou chválu. A navíc se musím naučit, jak se ti Češi jmenují. Potřebuju to do televize, nemůžu se přece ztrapnit," říkal Lalas.

"Třeba takový Hužfaluš?" Pokusil se vyslovit jméno Ujfaluši, ale na první pokus pořádně zašmodrchaně. Další pokusy už byly mnohem lepší, až se dobral k téměř dokonalé výslovnosti.

Fotbalisté bydlí v hotelu Park Royal v centru australské metropole, tichého, absolutně čistého města s půlmilionem obyvatel. Ve druhém patře hotelového komplexu obývají levou část křídla, tu druhou mají k dispozici fotbalistky Číny.

Dohromady je v hotelu osm týmů. Týce, Ujfaluši a spol. potkávají ve společné jídlně Japonce, Jihoafričany i svého zítřejšího soupeře z USA. Nebo třeba australské fotbalistky přezdívané Matyldy, které proslavil loňský kalendář v Evině rouše.

"Dneska si k nám ke stolu sedly dvě Němky, no fotbalistky to byly, samozřejmě," povídal záložník Jan Šimák. Konverzace prý nevázla, vždyť Šimák už pár měsíců hrává v německém Hannoveru.

Na první pohled to vypadá, že mužstvo nic netrápí. Je tedy trenér Karel Brückner spokojený? "Nemám k obědu vepřovou s pivem, tak nemůžu být spokojený," pravil. Zkusil to říct s vážnou tváří, ale pak se rozesmál.

Většinou však mluvil seriózně, ví, že za pár hodin čeká tým možná klíčový zápas v turnaji. Premiéra bývá pořádně důležitá, když se podaří vyhrát, bude Česko blízko postupu do čtvrtfinále. Ve skupině bude hrát ještě v sobotu s Kuvajtem a v úterý s Kamerunem (oba zápasy se hrají v Brisbane). Pokud přijde vítězství s Američany, nejspíš nejsilnějším
soupeřem ve skupině, měl by český tým postoupit dál.

"Všichni si to přejeme. Není to tajný cíl, říkáme to nahlas," řekl záložník Tomáš Ujfaluši. "My jdeme za medailí."

Zatím ani hráči však nevědí, kdo z nich proti USA nastoupí v základní sestavě. Trenér Brückner složení týmu tají. Zatím se ani nerozhodl, koho postaví do branky. Chvalovského nebo Drobného? "Musím to dobře trefit," řekl pouze Brückner.

A jaké jsou další otazníky v sestavě? "Sestavu neřeknu, ale hráči asi sami vycítí, kdo bude hrát a kdo ne. To poznají z tréninků."

Američané jsou silní na krajích hřiště, na levé záloze létá Corrales, na pravé Hejduk. Český trenér proto možná vyztuží defenzivu. Týce by asi nehrál levého obránce, ale středního záložníka. Sestava proto může vypadat následovně:
Drobný - L. Došek, Lengyel, Petrouš, Kováč - Sionko, Týce, Ujfaluši, Jankulovski - Heinz, Baroš.

Zápas začíná v 11 hodin českého času, v Canbeře je o devět hodin víc. Takřka přímý přenos, akci po akci, minutu po minutě, sledujete při on-line vysílání z Canberry na iDNES.

Autor:


Další z rubriky

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz