Fotografie s Navrátilovou? Za odznak

12 2004
Praha - V tenisu už dosáhla všeho - byla světovou jedničkou, vyhrála grandslamové turnaje, jejich devět triumfů ve wimbledonské dvouhře nemá v historii bílého sportu obdoby. A přece ji ve 47 letech čeká premiéra. V Aténách bude poprvé v kariéře Martina Navrátilová hrát na olympijských hrách.

"Je to pro mě velká výzva," vysvětlovala loni, proč se rozhodla prodloužit si kariéru ještě o rok. Příští sezonu už hrát nechce, do přípravy na olympijské hry v Aténách však Navrátilová vložila všechnu energii.

A pobyt v řecké metropoli si užívá. Ve středu se poprvé prošla olympijskou vesnicí. A byla omámena. "Bylo to vzrušující. A přitom jsem jen hledala, kde a co si můžu dát k jídlu," smála se legenda ženského světového tenisu. Až do letošního roku se jí účast na olympijských hrách vyhýbala - v roce 1998 se obávala dlouhého letu do jihokorejského Soulu, kvůli startu v Barceloně 1992 by musela měnit své smluvní závazky a v čase her v Atlantě 1996 byla oficiálně "tenistkou v důchodu". Z něj se sice později vrátila, ale Sydney 2000 také nestihla.

Premiéru pod olympijskými kruhy tak absolvuje v místě vzniku novodobých her. "Učím se od Venus," prozradila rady od starší ze sester Williamsových. Navrátilovou, která patří k největším hvězdám aténských her, bude totiž v řecké metropoli zcela jistě hodně lidí zastavovat se žádostmi o autogram nebo fotografii.

"Mám jim říkat: Dejte mi odznáček a já se s vámi klidně vyfotím," žertovala Navrátilová na oficiální týmové konferenci. Venus Williamsová si prý díky této taktice přivezla ze Sydney 2000 kromě dvou zlatých medailí spoustu nejrůznějších odznaků.

Tím, že absolvuje olympijskou premiéru v 47 letech, se Martina Navrátilová nijak zvlášť nezaobírá. "Jsem jenom jedna z mnoha sportovců, kteří dosahují dobré výsledky v takovém věku. A myslím, že nás bude víc a víc," je přesvědčena americká tenistka.

Po boku Lisy Raymondové nastoupí ke svému prvnímu zápasu pod pěti kruhy proti ukrajinskému páru Julia Beygelzimerová, Taťjána Perebijnisová. Přibude k 340 titulům (včetně 18 grandslamových) do její sbírky i první vyhraný olympijský zápas?

Martina Navrátilová (vlevo) a její partnerka ve čtyřhře Lisa Raymondová.

Martina Navrátilová na tréninku v Aténách.

Martina Navrátilová

Martina Navrátilová a Venus Williamsová na tiskové konferenci před začátkem olympijského tenisového turnaje v Aténách.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Slavné politiky ubytoval řecký miliardář


Atény Václav Klaus objal Kateřinu Kůrkovou, políbil ji na tvář a řekl: „Málem jsem to nepřežil. Jsem rád,...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Najdete na iDNES.cz