Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francie je šokována útěkem Perecové

22 2000
S y d n e y - Jako studená sprcha zapůsobil ve Francii náhlý odlet sprinterky Marie-José Pérecové z olympijských her v Sydney, který v některých francouzských listech dokonce odsunul stranou i největší politickou aktualitu - obvinění z korupce prezidenta Jacquesa Chiraka. "Proč?" táže se palcovým titulkem sportovní deník L'Équipe, který píše o Pérecové se sympatiemi a zdůrazňuje její "beznadějnou osamělost" a "smutek" nad celou aférou. Le Parisien píše o "promarněném snu" trojnásobné olympijské šampiónky a France Soir hovoří o "bolestivém sestupu do pekla".

Le Figaro označuje Pérecovou za ženu pronásledovanou stihomamem, která "utekla v noci jako malá holka". "Přecitlivělá Marie-José, která si vymýšlela nepřátele, problémy a nenávisti, sžíraná svými obavami vyhořela," napsal Le Figaro. "Poslední sprint hvězdy, která zhasla v australské noci."

Francouzské listy také popisují rozmary Pérecové, která nikdy neměla s novináři nejlepší vztahy. Ty se nezlepšily ani v uplynulých třech letech, kdy jí pronásledovaly nemoce a zranění a kdy prakticky nezávodila.

Po příjezdu do Austrálie se odpojila od výpravy a usadila se v luxusním hotelu ve středu města, přestože jí vedení týmu upozorňovalo, že tak bude nejvíce vystavena případným problémům. Právě obtěžování v jejím hotelovém pokoji mělo být poslední kapkou, která přiměla Pérecovou k útěku. "V zákulisí uměla být tato diva nesnesitelná i příjemná, ale dokud vyhrávala, tak na tom nezáleželo a zůstávala nedotknutelná ve své pozici bohyně stadiónů," píše Le Figaro.

Le Monde napsal, že její odjezd ve skupině francouzských atletů nikoho nezarmoutil. "Nijak mě to nepřekvapuje," řekl listu její bývalý trenér François Pépin. "Do takových situací se vždy dostávala jen svou zásluhou. Je to egoista, který potřebuje někoho nenávidět, aby běžel na nejvyšší úrovni."

Ani další francouzští činovníci Pérecovou nešetří. "Pokud jde o údajné obtěžování, tak mě to vůbec nepřesvědčilo," uvedl předseda národního olympijského výboru Henri Serandour. "Utekla jako zlodějka," řekl předseda francouzské atletické federace Philippe Lamblin a dodal, že s Pérecovou bylo vše komplikované a že nebyla ani schopná včas vyplnit přihlášku na olympiádu.

Mluvčí sprinterčina sponzora, firmy Reebok, Patricia Menantová prohlásila, že si prý dávno zvykla na "rozmary hvězdy". "Občas nepřišla na domluvené schůzky, nebo je odvolala na poslední chvíli. Zvykli jsme si i na výstupy s tiskem. Ale tohle je vrchol."

Deník Le Parisien si v souvislosti s náhlým odletem Pérecové z dějiště olympiády položil několik otázek. "Proč jí vypověděly nervy? Byla z formy? Bála se pozitivní snad antidopinkové kontroly?" ptá se list. Sprinterka, která měla v Sydney obhajovat zlato v běhu na 400 metrů, zatím žádné odpovědi nedala a při svém příletu dnes časně ráno do Paříže se vyhnula novinářům.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...Najdete na iDNES.cz