Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Freemanová podporuje původní obyvatele

17 2000
S y d n e y - Běžkyně Cathy Freemanová kritizovala australskou vládu za postoj k původním obyvatelům země a podpořila domorodce v úmyslu demonstrovat během olympijských her v Sydney. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů, jež patří k původním obyvatelům, bojuje za jejich práva již několik let.

Freemanová demonstrace podporuje, ale současně tvrdí, že úspěchem na sportovním poli dokáže víc. "Je důležité ukázat mladým lidem, že by si měli věřit," tvrdí Australanka. Poprvé Freemanová veřejně upozornila na problém původních obyvatel v roce 1994 na hrách Commonwealthu v Kanadě, kde po vítězství běžela čestné kolo s vlajkou hnutí.

Australskou vládu tehdy vyzvala, aby se omluvila za to, že od konce 19. století až do 60. let odebírala děti původních obyvatel a dávala je na vychování rodinám usedlíků. "Nikdy se nedozvím, kdo byli můj dědeček a babička. Vláda ukradla část našich životů," nechala se slyšet Freemanová.

Olympijskou pochodeň nesou i původní obyvatelé Austrálie

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz