Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Frühauf: Zlatého snu se nevzdáme

16 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Stříbrná olympijská mediale Kateřiny Neumannové v neděli zaryla do tváře jejího trenéra Stanislava Frühaufa více vrásek než dnešní páté místo. "Dnes se vydala ze všeho, na lepší výsledek asi neměla," říkal po skončení závodu na deset kilometrů klasicky. "Ale v neděli nám už třetí olympiádě po sobě o milimetry utekla zlatá medaile.

Co jste Kateřině řekl v cíli?
Zatím to bylo jen krátké zhodnocení o pocitech a o vydání sil. Musím jednoznačně říct, že na víc dnes nebylo. Přijela do cíle jako absolutně odevzdaný člověk. Už jsem ji dlouho neviděl tahle vybranou. Až na osmý kilometr, kde jsem stál, jela excelentně, ale pak začala kroutit hlavou a věděl jsem, že je zle. A závěrečný kopec to rozřadil, od Björgenové tam dostala deset vteřin.

Jakou roli sehrálo počasí?
Mokrý sníh vyhovoval frekvenční jízdě norských běžkyň. Od prvních metrů to byl hrozný "Arbat", který rychle bral síly. Bylo to o síle a o frekvenci. Norky jsou cupitavé a ve stoupání to skutečně umějí. Kateřina je silový člověk, kterému vyhovují trochu skluznější tratě. Na těchto vodách toho musí s sebou vláčet víc, kila svalové hmoty hrají svoji roli.

Tušil jste, že to dnes nebude na medaili?
Už včera jsem říkal, že do šestého místa to bude velká řezanice, a to se potvrdilo. Věřil jsem, že v nejhorším případě Katka skončí do šestého místa, ale samozřejmě v průběhu závodu jsem doufal, že aspoň bronz urveme.

Kateřina řekla, že si nepamatuje, kdy dojela do cíle tak vysílená...
Jsme na olympiádě, přátelé, a to je skutečně absolutní krev. Pokud by člověk přijel trošku čerstvý, tak by si to musel vyčítat. Udělala maximum, na víc nebylo, není jí co vyčítat.

Když před vámi na osmém kilometru kroutila hlavou, bylo jasné, že je po nadějích?
Ano, to už jsem jasné. Znám, jaký má finiš Pedersenová, Björgenová a další soupeřky.

Dokáže znovu nabrat síly před posledním individuálním závodem na třicet kilometrů volnou technikou?
Pozítří ještě pojede štafety, ale má týden na to se zberchat. Myslím, že s tím nebude problém. V té výšce se už naučila regenerovat, tak doufám, že to bude příští pátek excelentní.

Váš společný zlatý sen se dnes zase trochu vzdálil...
V klasice jsem byl trochu střízlivý, tam se zlato čekat příliš nedalo. Naše závody jsou skiatlon a bruslení. Záleží na tom, jaké budou při třicítce podmínky.

Takže stále věříte?
Bylo by špatné, kdybychom nevěřili.

Stanislav Frühauf, trenér běžkyně Kateřiny Neumannové.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze