Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fuchsová už doběhla do finále

23 2000
S y d n e y - Skvěle takticky i když s průhledným, ale nelehko splnitelným záměrem, začít rychle a v závěru ještě přidat, si doběhla Helena Fuchsová pro místo ve finále závodu na osm set metrů. Čtvrtkařka Fuchsová, která se rozhodla pro "půlku" krátce před hrami, si zlepšila svůj nejlepší výkon a posledních pár kroků, když už měla jistý postup, změnila v chůzi, a v cíli byla třetí v osobním rekordu 1:58,62 vteřiny. "To je paráda, na čtvrtce bych určitě takovou šanci neměla," radovala se svěřenkyně trenéra Ladislava Kárského. "To trenér rozhodl, že poběžím osmistovku. Já musím jen poslouchat," naznačila s úsměvem.

"Dívala jsem se na tabuli a viděla, že ostatní jsou daleko za mnou. Ale stejně jsem to asi přehnala, zezadu mě mohl někdo další převálcovat. Já se těch chyb asi nevyvaruji, to mi zas trenér dá. Mohl to být osobák," bála se naoko. Její osobní rekord má o pouhou setinu sekundy horší hodnotu. Po pátečních rozbězích ji přepadla velká únava, ale dnes se
prý cítila svěží. "Zítra si odpočinu a uvidíme, jakou taktiku vymyslíme. Byla bych ale ráda, kdybych nemusela znovu diktovat tempo, ušetřila bych síly," vysvětlovala. 

"Slíbila jsem Lídě Formanové, že poběžím i za ni. Tak doufám, že jsem jí dnes udělala radost," připomněla nešťastné zranění, které nedovolilo mistryni světa dokončit páteční rozběh.

Padesátiprocentní úspěšnost měly české čtvrtkařky při mezibězích o postup do semifinále. Zatímco Jitka Burianová vyhrála rozběh za 50,85 vteřiny a s přehledem postoupila, Hana Benešová doběhla až sedmá a dveře semifinále pro ní zůstaly uzavřené.

Buriánová si navíc vylepšila osobní rekord o dvanáct setin sekundy . Soutěž už naopak skončila pro Hanu Benešovou, jejíž čas 52,70 stačil jen na celkově na 29. pořadí. "Myslím, že jsem zúročila zkušenosti nasbírané letos v řadě závodů proti renomovaným soupeřkám. Ověřila jsem si, že se dají porazit," prohlásila sebevědomě třiadvacetiletá závodnice pražského Olympu a před nedělním semifinále dodala: "Fyzičku mám a věřím, že tři čtvrtky za sebou zvládnu. Nějaká rezerva tam ještě je."

Už v rozběhu na osm set metrů skončil olympijský závod Romana Oravce, z kvalifikace kladivářů nepostoupil Pavel Sedláček s výkonem 75,33 metrů a jeho kolega Vladimír Maška prošel dál s odeřnými zády a nespokjen svým vrhem, dlouhým 76,70 metrů a pak vypadla ze soutěže tyčkařek Pavla Hamáčková, která neskočila 4,25 metrů.

"Celá sezona nestála za nic a ani tady to nebylo lepší," zlobil se rozladěný Maška, účastník finále loňského mistrovství světa v Seville s osobním maximem 81,28 m. "Jel jsem na olympiádu s jinými cíli, než abych tady takhle zametal," procedil skrz zuby. V té době ještě nevěděl, že se na něho nakonec štěstí usměje a do finále přece jen postoupí.

Hůř než on dopadli mnozí favorité. Nepostoupili například Andrej Abduvaljev z Uzbekistánu, olympijský vítěz z Barcelony a dvojnásobný mistr světa, německý světový šampión z Atén Heinz Weis nebo stříbrný medailista z Atlanty, Američan Lance Deal.

Dvaadvacetiletý běžec Oravec, který studuje v USA, se 600 metrů držel obhájce olympijského zlata Vebjorna Rodala z Norska, ale v závěru neměl na finiš sílu. Za svým letošním maximem zaostal o 0,85 vteřiny dělil se o 24. místo s Crispenem Mutakanyiem ze Zimbabwe. Do semifinále postoupilo díky postupovému klíči pět běžců s časy pomalejšími než Oravec, včetně Jamajčana Watse, kterému bude umožněn semifinálový start po pádu v rozběhu.

"Myslím, že takticky to špatné nebylo, ale v závěru jsem nestačil. Soupeři byli prostě lepší. Může za to i zranění kolena, které mě vyřadilo skoro na dva měsíce z tréninku," připomněl Oravec zdravotní patálie v období mezi březnem a květnem.

České tyčkařce Daniele Bártové stačilo zdolat laťku ve výšce 430 cm na postup do finále, přes kterou se přehoupla stejně jako dalších dvanáct závodnic a tyčkařky se poté dohodly, že nebudou usilovat o stanovený kvalifikační limit 440 centimetrů. Postup do finále zvládla Bártová bez problémů.

"Původně jsem měla v plánu 430 vynechat a jít rovnou o pět centimetrů výš, ale když jsem viděla, jak se kvalifikace vyvíjí, tak jsem se rozhodla jinak," vysvětlila česká tyčkařka. Nejvíc ji prý překvapilo selhání Rusky Feofanové. "V každém závodě skákala přes 450 a pro mě byla největší kandidátka na zlato," řekla Bártová. Ke zklamání domácích fanoušků neuspěla v kvalifikaci ani bývalá dvanáctinásobná světová rekordmanka Emma Georgeová, jež zdolala pouze 425 centimetrů na třetí pokus.

Článek budeme aktuálně doplňovat.

Výsledky najdete ZDE
Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz