Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na mistrovství světa by Fuksu do finále pustili jako devátého, na OH ne

Rychlostní kanoista Martin Fuksa při tréninku na olympijském kanálu v Riu. (14. srpna 2016) | foto: AP

17 2016
Česká výprava protestovala proti vyřazení kanoisty Martina Fuksy z finále olympijského sprintu na 200 metrů. Po půl hodině přišla zamítavá odpověď s vysvětlením, že na MS či ME by závodník mohl do dodatečné deváté dráhy, ale na olympiádě by to byl nepřijatelný precedens.

Kanoista Martin Fuksa doplatil na chybný výklad postupových pravidel. Do finále A měli kromě dvou nejlepších závodníků z každé jízdy postoupit ještě dva nejrychlejší. V pravidlech stálo ještě upřesnění „ze třetích míst“, které organizátoři opomněli.

Fuksa byl ve svém semifinále až čtvrtý, ale protože šlo o jasně nejrychlejší jízdu, objevil se ve výsledcích jako poslední postupující do finále.

Zvrat nastal až po dvou hodinách, kdy jméno českého rychlostního kanoisty ze startovní listiny pro finále zmizelo.

„Celý problém vznikl z českého pohledu kumulací chyb Mezinárodní kanoistické federace ICF a následně organizátorů závodu,“ píše se v prohlášení, které vydal Český olympijský výbor.

Trenér kanoistů Pavel Hottmar to vysvětluje: „Udělali špatný postupový klíč, který zveřejnili jen pár dní před startem. Pak ho nepoužili a vydali výsledky podle toho, jak by správně a logicky měly být, tedy včetně Martina. Své chyby si rozhodčí všimli pozdě a teprve tehdy řekli, že Martin Fuksa je ve finále omylem.“

Český tým podal protest, jury se radila zhruba dvě hodiny, než podnět zamítla. „Řekli nám, že kdyby se jednalo o mistrovství Evropy nebo světa, dali by Martina na dráhu číslo devět, kde je pro tyto případy připravené startovní zařízení. Jenže nechtěli dopustit precedens. Úplně totéž se totiž stalo mezi kajakářkami na pětistovce. Nechtěli další protest,“ vysvětlil Hottmar.

Kanoista hned po závodě rozebíral s novináři své plány pro finále. Když se situace obrátila, napsal na Facebook: „I když jsem chvíli ve finále na 200m věřil, tak to bohužel nedopadlo, ale ‪#‎czechteam‬ bojoval za moje místo a toho si vážím!“

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze