Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Funkcionáři ze Salt Lake City upláceli

28 2003
Salt Lake City - Předseda organizačního výboru ZOH 2002 Tom Welch a jeho zástupce Dave Johson čelí obvinění z korupčního chování. Podle obžaloby oba funkcionáři už při zajišťování kandidatury Salt Lake City nabídli delegátům Mezinárodního olympijského výboru (MOV) úplatky v hodnotě milion dolarů.

Poskytnutím hotovosti, zvláštní lékařské péče nebo stipendií se snažili hlasující delegáty přimět k přidělení pořadatelství právě jejich městu v Utahu.

Úplatkářská aféra kolem volby pořadatele zimní olympiády v  roce 2002 vypukla v prosinci roku 1998. Švýcarský člen výkonného výboru MOV Mark Hodler tehdy vystoupil s odhalením, že pořadatelé  rozdělili mezi členy MOV stipendia na amerických univerzitách v hodnotě asi 400.000 dolarů.

Etická komise později přišla na to, že bylo mezi hlasující členy MOV rozděleno na úplatcích, darech a cestovních poukazech více než 1,2 milionu dolarů. Za hlavní viníky byli označeni právě Welch s Johnsonem.

Jejich obhájce Max Wheeler zdůraznil, že nabídka exkluzivních služeb byla při kandidátském procesu běžná. "Bylo všeobecně známé, že se s lidmi z MOV zacházelo královsky. Problém je v tom, že nikdy nebyla určena hranice," tvrdil Wheeler.

Soudní jednání dnes začne výběrem patnáctičlenné poroty. Oběma obviněným hrozí až pět let vězení a pokuta 250.000 dolarů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze