Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla skvělá, pravila Soukalová starší, stříbrná ze Sarajeva 1984

MAMINKA. Československá reprezentantka v běhu na lyžích Gabriela Svobodová při přípravě na ZOH 1984 v Sarajevu. (7. prosince 1983) | foto: ČTK

18 2014
Konečně, ulevila si česká sportovní veřejnost, když biatlonistka Gabriela Soukalová prolomila smůlu čtvrtých míst a v závodě s hromadným startem získala v Soči stříbrnou olympijskou medaili. "Konečně," pravila její matka téhož jména, jež jako Gabriela Svobodová vybojovala na ZOH v Sarajevu 1984 rovněž stříbro, ale coby běžkyně na lyžích ve štafetě na 4x5 kilometrů.

"Ale Gábina má ještě dvě šance, ve štafetě a ve smíšené štafetě," upozornila šedesátiletá dáma, která už tři desítky let působí na sportovním gymnáziu v Jablonci nad Nisou jako trenérka biatlonu, že dcera může být v Soči ještě úspěšnější.

Pondělní závod biatlonistek pod pěti kruhy ji zastihl v Novém Městě na Moravě, kde její mladí svěřenci absolvovali o víkendu biatlonové závody Českého poháru a nyní se účastní tamního soustředění.

Fotogalerie

"Ale závod Gábiny jsme si s manželem v televizi ujít nenechali. Byla to paráda, trefovala se a my jsme jí docela nahlas fandili. Měla i kapku štěstí, ale to přece přeje připraveným," zatvářila se maminka slavné dcery spokojeně.

V dceřinu medaili začala věřit až nedlouho před cílem.  "Teprve po poslední položce, druhé stojce. Předtím měla jen jednu chybu, to nám zatrnulo, ale pořád jsme věřili, že se to konečně povede a na medaili to vyjde. A dočkali jsme se, byla skvělá," pravila s úlevou. 

"Víte, strašně jsme jí to přáli, vždyť o olympijské medaili sní od té doby, co se rozhodla pro vrcholový sport, tedy skoro odmalička. A teď  jsme na ni pyšní," přiznala.

V pátek, po druhém čtvrtém místě na olympiádě, se její dcera nechala slyšet, že v rodině nezůstane jen při jedné olympijské medaili. Připomněla tak sarajevský úspěch maminky, nicméně to někomu mohlo znít příliš troufale.

"Jenže kdo Gábinu zná, tak to bral tak, jak to myslela, tedy spíš jako jistou recesi. Na druhou stranu to ale bylo namístě, protože ta slova svědčila i o jejím sebevědomí a víře ve vlastní schopnosti. Věřit si, to je přece základ úspěchu," má i nyní jasno matka úspěšné závodnice.

Sama má doma vedle sarajevského stříbra (běžela na třetím úseku, před ní startovaly Dagmar Palečková a Blanka Paulů, finišovala Květa Jeriová-Pecková) ještě štafetový bronz z mistrovství světa ve Falunu v roce 1974.

Jestlipak už doma probíhají debaty, kdo je úspěšnější? Matka, anebo dcera, která vedle medaile ze Soči vlastní i bronz ve smíšené štafetě z loňského světového šampionátu? "Kdepak, tohle doma neřešíme, bavíme se spíš o běžných věcech. O sportu samozřejmě taky, takže kdyby na to přišla řeč... Gábina teď má medaili z individuálního závodu, což se může zdát jako větší úspěch, ale poskládat dobrou štafetu je mnohdy složitější. To se musí sejít opravdu všechno a kupa štěstí navrch," usmála se Gabriela Soukalová starší.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze