Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Game over, píší zklamaní norští novináři

23 2006
Oslo - Game over. Hra skončila, hry skončily. Norští novináři již téměř odepsali své sportovce, kteří zatím směřují k nejhoršímu výsledku na olympijských hrách od Calgary 1988. Norsko, jež před čtyřmi lety v Salt Lake City vyhrálo medailové pořadí, se zatím se dvěma zlatými kovy krčí ve druhé desítce žebříčku zemí.

Na minulé olympiádě získalo Norsko 13 zlatých medailí, v Turíně se zatím na nejvyšší stupeň postavili jen skokan Lars Bystöl a lyžař Kjetil-André Aamodt. Lepší jsou v medailové bilanci i Estonci a co hůř - dokonce i největší rivalové Švédové.

"Švédové zpečetili naše olympijské fiasko," napsal deník Verdens Gang po středeční porážce curlerek v semifinále olympijského turnaje právě s Tre kronor.

Norsko sice získalo v Itálii osmnáct medailí, ale zlato je to, co se počítá. A co chybí. Přitom odhady novinářů před začátkem her hovořily dokonce o překonání výkonu ze Salt Lake City. Místo toho však jeden norský neúspěch střídá druhý.

Nejpalčivější je pro severskou velmoc ústup ze slávy v klasickém lyžování. Marit Björgenová měla být královnou her, místo toho však po čtvrtfinálovém vyřazení ve sprintu na titulních stranách deníků plakala: "Dostaňte mě už odsud."

Šancí na vylepšení bilance zlatých medailí již Norové moc nemají. Vzchopit se může například biatlonista Ole Einar Björndalen v závěrečném závodě s hromadným startem, ani jeho případné zlato by však zřejmě pořadatelskou zemi ZOH 1994 k euforii nepřivedlo.

"Jeden rok vyhraje Norsko všechno, druhý rok nic. V tom je krása sportu," řekla smutně biatlonistka Liv Grete Poiréeová po štafetě, v níž Norky obsadily až páté místo. "Game over," zhodnotil to lakonicky Aftenposten.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze