Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Garance pro hry v Praze: o peníze teď nejde

11 2007
Praha - Kandidatura Prahy na olympiádu zatím žádnou finanční garanci od vlády nepotřebuje, ujistil Karel Tejkal, mluvčí společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravuje. Reagoval tak na prohlášení premiéra Mirka Topolánka, který minulý týden řekl: „Ptáte-li se mě, jestli jako předseda vlády jsem ochoten v této chvíli dát jakoukoli garanci na pořádání olympiády, odpovídám ne.“

Tomáš Petera, šéf Prahy olympijské, vzápětí na schůzce s premiérem objasnil Topolánkovi situaci.

Materiál s žádostí o garanci je nyní pro vládu připraven. „Nejde však o peníze. Od vlády je zatím zapotřebí pouze garance proMOV, která víceméně dokládá, že Česko je normálně fungující demokratickou zemí, která například vpustí do země všechny lidi s platným pasem, vízem a akreditací MOV,“ vysvětlil Tejkal.

Teprve po postupu do 2. kola voleb pořadatelského města her 2016 by se jednalo o finanční garanci.

„A investice by začaly až po případném vítězství ve volbách, v roce 2010.“ Přičemž Praha uvažuje spíš o olympiádě s datem 2020. „Nyní veškeré náklady, týkající se kandidatury, hradí město Praha,“ řekl Tejkal.

Topolánek naznačil, že ukazatelem, zda Češi velké sportovní akce zvládnou, pro něj bude lyžařské mistrovství světa 2009.

O tom, zda vláda poskytne aspoň požadovanou nefinanční garanci, včera řekl: „Vláda se tím zatím nezabývala, protože oficiálně nemohla.“ To udělá až poté, co obdrží připravený dokument od Prahy olympijské.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze