Olympijský hokej v létě? Šéf NHL dál usiluje o kuriózní kompromis

Gary Bettman | foto: AP

25 2018
Zatímco Němci mají z absence hráčů NHL na olympijském turnaji radost, nechybí ani kritika úpadku kvality hokejového turnaje, který bez zámořských hvězd utrpěl. První muž kanadsko-americké soutěže Gary Bettman navíc zpochybnil účast nejlepší ligy světa i za čtyři roky v Pekingu. Místo toho ale oprášil svůj inovativní návrh.

Ligový komisionář Bettman si užil vyjednávání s Mezinárodním olympijským výborem před právě končící olympiádou v Pchjongčchangu požehnaně. Ze vzájemných schůzek však nakonec vyvstal závěr, jehož se většina hokejových fanoušků obávala - hráči z NHL se poprvé od roku 1994 na hrách nepředstavili.

Jen pár hodin poté, co Německo senzačně vyřadilo v semifinále turnaje v Koreji kanadský výběr, se Bettman na besedě v Bostonu rozpovídal o vyhlídkách účasti „jeho“ ligy na zimní olympiádě v roce 2022.

„Nemyslím si, že se chceme her v Číně zúčastnit,“ oznámil obecenstvu v konferenčním sále. A znovu zopakoval, co mu na participaci na sportovním svátku vadí nejvíce. „Přerušení soutěže na tři týdny výrazně naruší sezonu.“

Přitom pekingská olympiáda se jevila jako dobrá příležitost pro návrat k pořádkům, kdy se hokejového turnaje na pěti předchozích hrách účastnili ti nejlepší z nejlepších.

HOKEJOVÍ ŠAMPIÓNI. Kanadští hokejisté Ryan Getzlaf (zleva), Jonathan Toews a...

S posilami z NHL neměla Kanada dva turnaje po sobě konkurenci. Takto se radovali ze zlata v Soči (zleva) Ryan Getzlaf, Jonathan Toews a Sidney Crosby.

NHL uspořádala koncem léta v Číně přípravná utkání, hokejová liga se navíc netají vzorem v basketbalové NBA, které se podařilo vybudovat na asijském trhu silnou fanouškovskou základnu. A tím umocnit marketingový potenciál.

Byl to ale paradoxně právě šéf NBA Adam Silver, který svému kolegovi z hokejové branže olympijskou spoluúčast rozmlouval. „Před rokem a půl jsem se Adama zeptal, zda by on přerušil NBA uprostřed sezony kvůli olympiádě. Ani jsem nestihl doříct větu, a už jsem slyšel jeho jasné ne,“ stál si za svým Bettman.

65letý ligový boss, jehož pověst mezi fanoušky značně utrpěla stávkami i stěhováním týmů do zdánlivě nehokejových lokalit, ovšem záhy přispěchal s alternativním návrhem.

„Znovu jsem se zeptal MOV: proč nepřesunete hokejový turnaj na léto?“ Svůj nápad podpořil historickou pákou. „Vždyť první hokejová klání se pod pěti kruhy objevila v roce 1920 v Antverpách. Také na letních hrách,“ bral si příklad Bettman.

Zatím se však zdá velice nepravděpodobné, že by MOV přistoupil na tak radikální změnu v programu olympijských her. 

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

VIDEO: Olympiádu se snažím neprožívat, tvrdí mladík Gudas

Obránce Radko Gudas (vlevo) z Tampy Bay se snaží dohnat puk dříve, než Joey...

VIDEO Ve 23 letech ho čeká olympijská premiéra, obránce Radko Gudas však zatím na únorový turnaj v Soči...

Pavelec má volnou cestu stát se jedničkou. Atlanta se zbavila Lehtonena

Atlanta - Montreal: Koivu před Lehtonem

Je to skoro totéž, jako kdyby mu řekli: "Počítáme s tebou. Budeš jednička!" Manažeři hokejové...

Zločin a trest. Švéd kvůli faulu na MS nenastoupí v Soči proti Česku

Kanadská hvězda Eric Staal leží na ledě s poraněným kolenem.

Hokejistu Alexandra Edlera vyšel jeho pokus o sražení kanadského centra Erica Staala ve čtvrtfinále...Najdete na iDNES.cz