Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Go, Canada. Go. Obyvatelé Vancouveru v dešti s nadšením vítali své hry

13 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Stáli tam v hustém dešti, na sobě žluté pláštěnky. Na obřích obrazovkách sledovali slavnostní zahájení. Mávali vlaječkami a skandovali. A podle toho, jak šly výpravy, za sebou bylo možné pozorovat, odkud kdo je. Vancouver zaplavilo multikulturní šílenství. Olympijské hry začaly. A fanoušci v ulicích města se bavili. Náramně.

Stáli vedle sebe, bok po boku. Finové, Rusové, Japonci, Korejec, domácí Kanaďané. Navzdory tomu, že se z nebe v pravidelných intervalech valily proudy vody, ze slavnostní nálady to nikomu neubíralo.

Robson Square v centru města a stejně jako několik dalších míst ve Vancouveru intenzivně prožívaly zahajovací ceremoniál. Narvané jsou i přilehlé restaurace, každý sleduje televizi. Hlavní tahy ve Vancouveru jsou prázdné, auto projede jen občas.

Sehnat dobré místo bylo opravdu těžké. "Fantastická atmosféra, jsme rádi, že jsme tady," křepčila skupinka Kanaďanů.

Do centra města se každý vydal jinak. Někdo pěšky, někdo městskou dopravou. Žádný stres. "Chceme si to hlavně užít," přidali se další. "Já jsem přišel hlavně kvůli štafetě s ohněm," směje se další fanda a mává maketou olympijské pochodně.

Robson Square, Vancouver - dopoledne před slavnostním zahájením olympijských her

Robson Square, Vancouver - dopoledne před slavnostním zahájením olympijských her

Robson Square, Vancouver - lidé sledují slavnostní zahájení olympijských her

Robson Square, Vancouver - lidé sledují slavnostní zahájení olympijských her

Robson Square je tradiční místo podobných akcí. V těsném sousedství městské galerie je jedno z hlavních center prodeje olympijských vstupenek. Fronta se tu táhne po celý den.

Uprostřed náměstí pod střechou je postavené umělé kluziště, nad hlavami přihlížejících se co chvíli spouštějí jen tak zavěšeni na laně milovníci adrenalinu.

Show začíná. Na obřích obrazovkách začíná odpočítávání. "10, 9, 8...," skandují diváci. Při defilé výprav pozorujete podle křepčení, odkud kdo je.

Moderátor oznamuje, že českou vlajku nese Jaromír Jágr. Hokejoví nadšenci to oceňují hromovým potleskem. Moderátorka doplňuje, že Češi nejvíce sází na rychlobruslařku Sáblíkovou. "Jo, ta je dobrá," pokyvuje vedle stojící Kanaďanka.

Nadšení dosáhne vrcholu, když na plochu BC Place vstoupí domácí výprava. "Go, Canada. Go," nese se co chvíli davem.

Pochodeň krátce po deváté hodině večerní zapaluje hokejová legenda Wayne Gretzky spolu s dalšími třemi kanadskými sportovci.

Jedna pompézní show končí. Ta druhá - šestnáctidenní se právě rozbíhá.Najdete na iDNES.czmobilní verze