Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Golf a sedmičkové ragby na OH? Rozhodne se v pátek v Kodani

Lobovat za přijetí sedmičkového ragby do pořadu OH 2016 přijela do Kodaně novozélandská legenda Jonah Lomu. | foto: AP

8 2009
Týden poté, co bylo dějištěm letní olympiády 2016 zvoleno brazilské Rio de Janeiro, se rozhodne, také o tom, zda se program her rozroste o nové sporty. Ve hře jsou golf a sedmičkové ragby, které pro páteční hlasování pléna Mezinárodního olympijského výboru (MOV) v Kodani doporučili členové výkonného výboru.

Důležitým hlasováním bude rovněž volba předsedy MOV na další čtyřleté období. Jediným kandidátem je ale dosavadní první muž olympijského hnutí Jacques Rogge, který stojí v čele MOV od roku 2001, takže se očekává, že sedmašedesátiletý Belgičan dostane znovu důvěru.

Oba sporty, golf i ragby, překypují před hlasováním optimismem. A přímo v Kodani dělají vše, aby ve volbě uspěly. Ragby si v tamním parku zahrála ikona této hry se šišatým míčem Jonah Lomu z Nového Zélandu, golf přijela mimo jiné podpořit Američanka Michelle Wieová. "Získat zlatou olympijskou medaili by bylo největším úspěchem," pronesla.

Ani jeden ze sportů ale nemá jistotu, že se skutečně do programu letní olympiády vrátí. K tomu je potřeba většinu hlasů ze 106 členů pléna MOV, přičemž o každém sportu se pokaždé hlasuje zvlášť.
Golfisté si naposledy zahráli na olympiádě před 105 lety, ragby není na programu od roku 1924.

Přesvědčit delegáty o znovuzařazení se budou ještě snažit v dvacetiminutových prezentacích před volbou. V těch zazní, že golf nabízí klasickou hru na 72 jamek na rány pro muže i ženy po 60 účastnících. Ragby chce turnaj sedmičkového formátu raději než jeho tradiční podobu pro patnáct hráčů, a to pro dvanáct týmů mužů i žen.

"Myslím, že naše naděje je opravdu veliká, ale nejsme uspokojení a do poslední chvíle budeme napjatí," řekl Peter Dawson, výkonný šéf klubu Royal & Ancient v St. Andrews, který stojí za kampaní golfu ve snaze o návrat do programu olympijských her.

Důležitým faktem je, že se kladně staví k možnosti hrát na olympiádě i ikona golfu Tiger Woods. Světová jednička poslala do Kodaně nahrávku se vzkazem a již dříve ke svému případnému startu na hrách uvedla: "Pokud do té doby s golfem neskončím, tak určitě ano."

Ragby zase může pomoci, že předseda Rogge je bývalý hráč. O sedmičkovém formátu sice někteří mluví s despektem, že není plnohodnotným ragby, ale jiní tvrdí, že je výhodné pro televizní vysílání, protože je rychlé a přitahuje mladé. A mohou díky němu získat olympijské medaile malé státy jako Fidži nebo Samoa.

Ne všichni členové MOV jsou podle agentury AP nadšení z faktu, že výkonný výbor v Berlíně doporučil pouze dva sporty. Upřednostnil je před baseballem a softbalem, které vypadly po Pekingu, i před dalšími zájemci, kterými byly squash, karate a kolečkové bruslení.

"Baseball měl určité problémy, ale určitě si zaslouží být na olympiádě. Chtěl bych mít větší výběr, ale rozhoduje výkonný výbor," řekl Willi Kaltschmitt z Guatemaly. Někteří delegáti by údajně mohli schválně hlasovat proti novým sportům, aby dali najevo nesouhlas. "Možná k tomu může dojít," přitakal švédský zástupce Arne Ljungqvist. "Ale nakonec si myslím, že půjde o demokratický proces," dodal.

Autoři: ,


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz