Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Golf i ragby se změnily, proto smějí být od roku 2016 olympijskými sporty

Program olympijských her rozšíří v letech 2016 a 2020 ragby se sedmi hráči a golf. | foto: Profimedia.cz

9 2009
Dvě zcela různá odvětví s jedním společným jmenovatelem - golf a ragby (v sedmičkové podobě) - rozšířila rodinu olympijských sportů. Hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru v Kodani posvětilo jejich zařazení do programu letních her od roku 2016, kdy bude hostitelským městem Rio de Janeiro.

Vrcholným zástupcům obou sportů ještě před několika lety vůbec nepřišlo na mysl o něco takového usilovat. Sporadická participace na olympiádách se v obou případech datuje první čtvrtinou minulého století a světová organizace golfu i ragby se do jisté míry míjí s tím, jak je řízeno olympijské hnutí.

To, že se časy změnily, začalo vysvítat v souvislosti s volbou Sydney za pořadatelské město her v roce 2000. Australané, kde je takzvaný šišatý míč velmi populární, se z posílených pozic začali o ragby zasazovat jak v Lausanne, tak v dublinském sídle Mezinárodní ragbyové rady.

Určitě pomohl Rogge

Spojence našli v Jacquesi Roggem. Nový předseda Mezinárodního olympijského výboru je sice znám spíš jako jachtařský mistr světa, ale titul belgického šampiona má právě i v ragby. Například na kongresu MOV v Praze v roce 2003 se o zařazení ragby vyslovil nadmíru vřele.

Stejně kladně se začal stavět i ke golfu, v němž vidí zejména globální aspekt, rostoucí oblibu po celém světě a stoupající dostupnost. Nic z toho jeho předchůdce Juan Antonio Samaranch neviděl a nenašel se nikdo jiný, kdo by golf v olympijském hávu dokázal reálně vykreslit, ač první snahy o to se objevily už zhruba před třiceti lety, kdy slovo profesionalismus už dávno přestalo být zapovězeným.

"Čas ukáže, že bylo vaše rozhodnutí velmi moudré," reagoval na výsledky hlasování Rogge, jenž byl o několik hodin dříve znovu zvolen do své funkce na závěrečné čtyřleté období.

Vstřícnost za vstřícnost

Musely však přijít určité ústupky. Ragby se stává olympijským v neklasické podobě. Průlom přinesly až takzvané sedmičky. Číslo je odvozeno od počtu hráčů, kteří tuto redukovanou variantu kolektivní hry provozují. "Sedmičkový formát je skvělý pro televize a sponzory. A hráči a fanoušci ho milují," argumentoval Mike Miller, generální sekretář Mezinárodní ragbyové unie.

Zařadit fyzicky nesmírně náročný sport do programu her v klasické podobě by nebylo jinak možné. Přestávky mezi zápasy, nutné pro regeneraci hráčů by se do šestnáctidenního termínu nevešly a nepomohly by ani předehrávky, jaké byly zavedeny pro olympijský fotbal. A organizovat turnaj pro čtyři nejlepší týmy, jak se to v ragby běžně děje, by bylo trefou mimo rámec otevřeného olympismu.

Jistota na dvoje hry

Golf je ve své podobě a v pravidlech daleko konzervativnější, ale i on udělal vstřícný krok tím, že řídicí organizace PGA předběžně souhlasila s tím, že v olympijském roce pozmění termínový kalendář profesionálů. Jedině s jejich účastí má organizace turnaje smysl. Spolu s muži vstupují na půdu pěti kruhů také golfistky. Formát obou turnajů bude tentýž - čtyřkolová hra na rány.

K zařazení obou sportů bylo na kodaňském kongresu zapotřebí dvoutřetinové většiny přítomných členů MOV. Ragby získalo 81 hlasů, osm bylo proti.

Golf prošel díky 63 hlasům, negativně se vyslovilo 27 delegátů. "Punc elitářského sportu určitě vytvořil v některých hlasujících blok. Věřím, že s pomocí olympiády se nám přes to podaří přenést," řekl irský profesionál Padraig Harrington, jenž se osobně podílel na prezentaci v Kodani. V Riu se tak budou rozdávat medaile ve 28 odvětvích.

Zařazení golfu a sedmičkového ragby platí pro hry v letech 2016 a 2020. O jejich dalším osudu se bude jednat v roce 2017.

Patří podle vás golf a sedmičkové ragby na olympiádu?

celkem hlasů: 6020

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 12. října 2009. Anketa je uzavřena.

Ani golf, ani ragby 2445

Jen ragby 1686

Ano, oboje 1348

Jen golf 541Témata: příští OH

Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz