Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spilková: Uděláme maximum, aby golf na olympiádě zůstal

Golfistka Klára Spilková ukazuje, že si kvůli olympijským hrám v Riu nalakovala na nehty českou vlajku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

5 2016
Na vojenském letišti v Praze-Kbelích se usmívala, do objektivů ukazovala nehty, na nichž měla nalakované české vlajky. Golfistka Klára Spilková se svým sportem procestovala takřka celý svět. Ale na olympiádu do Brazílie vyrazila poprvé. „Těším se, není to překvapení,“ podotkla - pochopitelně zase s úsměvem - jednadvacetiletá dívka.

Spilková hraje už šestým rokem na evropském okruhu LET. Loni ve Skotsku obsadila čtvrté místo, na podzim hodlá zabojovat o zámořskou LPGA. Patří mezi úspěšné profesionálky.

Teď se však nově soustředí na olympijský turnaj, ženský golf byl dosud na letních hrách pouze v roce 1900. Jako olympijský sport se vrací do programu po 112 letech.

„Ale jako exot si nepřipadám. Od všech slyšíme velice pozitivní ohlasy a všichni vědí, že jsem ta golfistka, což je velice pěkné,“ řekla Spilková novinářům, než odletěla s ostatními českými sportovci do Ria.

Jak vnímáte četné omluvenky golfistů? Omluvilo se čtrnáct mužů, mezi nimiž jsou také čtyři nejlepší hráči světového žebříčku. Podobně jako u tenisu chybí za olympiádu body a peníze.
Všechny golfistky jedou a je to pro ně pocta. Chlapi to mají jinak, hráli největší turnaje sezony, takže mohou být i unavení. Ale teď by golf propagaci potřeboval, protože jsme potvrzení jen do Tokia 2020, pak už nejsme. Uděláme maximum, aby golf na olympiádě zůstal a byl brán jako sport. Myslím, že je to hlavně po psychické stránce jeden z nejtěžších sportů, který existuje.

Fotogalerie

golfistka Klára Spilková

Vy osobně se viru zika, na který se někteří kolegové vymlouvali, nebojíte?
Musím upřímně říct, že jsem obavy neměla. Vím, že je tam podzim a komára potkám možná jednoho, když budu mít štěstí. Racionálně jsem si to přebrala v hlavě a články ani nečetla. Může to být nafouklá bublina. Ale uvidíme, až tam přijdeme.

A co další negativa? Výpravy si stěžují na problémy v olympijské vesnici, panují pochyby ohledně bezpečnosti...
Nevnímám to. Budou se o nás všichni krásně starat, ostatní členové českého týmu jsou nadšení, proto se do Ria těším.

Ale pár Čechů tvrdí, že jídlo není kvalitní.
Slyšela jsem to. Až přiletím, tak to můžu posoudit. Na jídlo máme každý jiné nároky. Jako sportovci létáme často po celém světě, musíme se hodně přizpůsobovat i v jídle. Nebude to až takový problém.

S čím do Ria cestujete po sportovní stránce?
Budu bojovat o úspěch. Těším se, budu tam dva týdny dopředu, abych mohla trénovat.

Na olympiádě je linksové hřiště. Vyhovujeme vám to?
Na turnaji ve Skotsku i na kvalifikaci na British Open foukalo dost. Hřiště v Riu bude podobné, takže přípravu jsem měla ideální.

Bylo pro vás těžší si zabalit na olympiádu, než když jezdíte na běžné golfové turnaje?
Byla jsem doma týden, takže jsem si začala balit o víkendu. Na golfovém oblečení mám jiná loga sponzorů než na věcech do olympijské vesnice. Takže balení byla v tomhle docela alchymie.

Minule v Londýně česká výprava zaujala na zahajovacím ceremoniálu modrými holínkami. Jak se těšíte na letošní zahájení? Myslíte, že zase budou Češi výrazní?
Těším se moc. Hrajeme až od sedmnáctého, takže mi nic nebrání. Chtěla bych pak jít i na zakončení her. A myslím, že jestli budeme mít kloboučky, tak se o nás bude zase mluvit v pozitivech.

Plánujete navštívit i jiné sporty?
Chtěla bych na plavání, se skifařem Ondrou Synkem jsme se bavili, že bych ho přišla podpořit na závod. Mám štěstí, že odlétám brzo. Byl by zážitek dostat se na americký basketbal.

Podívejte se na reportáž ze čtvrtečního odletů sportovců do RiaDalší z rubriky

Tonžský taekwondista chce na zimní olympiádu jako běžec na lyžích

Pita Nikolas Taufatofua coby vlajkonoš výpravy Tongy na olympijských hrách v...

VIDEO Pita Taufatofua, který byl vlajkonošem výpravy souostroví Tonga při slavnostním zahájení letošních...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...Najdete na iDNES.cz