Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gólman Hašek se snaží tlak nevnímat

5 2002
Detroit - Se spoluhráči v Detroitu se dříve o olympiádě stále bavili, vtipkovali. Hokejový turnaj se ale blíží, a řečí tak ubývá. "Věci okolo taktiky, herního systému, to každý drží v tajnosti," říká hokejový gólman Dominik Hašek. "Všichni to berou vážně, více se soustředí." Právě sedmatřicetiletý brankář bude hlavním trumfem českého týmu, který obhajuje zlaté medaile z Nagana před čtyřmi lety. Hokejový národ je natěšený, v euforii posledních úspěchů znovu očekává zlaté medaile. Jak se Hašek s tlakem vyrovná?

"Snažím se to nevnímat a soustředím se na své výkony," uvedl brankář. Je si vědom, že k úspěchu na takovém turnaji musí být gólman ve skvělé formě. "Nelze ale podceňovat formu celého mužstva. V Naganu hrála výborně obrana a kluci dokázali v rozhodujících okamžicích vstřelit gól. Úspěšné mužstvo musí hrát výborně jako celý tým," zdůrazňuje.

Nedávno se Hašek vyjádřil, že lidé v Česku čekají od hokejistů mnoho. "Vychází to hlavně z toho, že oproti tomu stavu před čtyřmi roky jsme nyní měli neustále úspěchy na mistrovství světa. Na téhle olympiádě je o hodně těžší zlato zopakovat," varuje Hašek.

Kanaďané se připravují jako nikdy před tím
Důležitý faktor spatřuje v tom, že se hraje v Severní Americe. "Američané, kdykoliv byla olympiáda v Americe, tak ač nebyli favorité, dokázali ji vyhrát. Má to hrozný vliv. O Kanaďanech ani nemluvím, ti hrají také skoro doma. Tým dává dohromady Wayne Gretzky a připravují se jako nikdy předtím. Samozřejmě my tam jedeme uspět, uděláme všechno pro to, abychom vyhráli. Ta situace je o hodně těžší. V Naganu jsme překvapili," zopakoval.

V Salt Lake City bude podle Haška rozhodovat především týmová spolupráce než sázka na hvězdy. "Ale je jasné, že když se bude některému útoku nebo hráči hodně dařit, tak každý trenér se toho bude snažit co nejvíce využívat. Ať to byl třeba Jarda Jágr  v Naganu. To samé lze očekávat od koučů ostatních mužstev,"
počítá Hašek.

V Naganu mu kryli záda brankáři z extraligy Roman Čechmánek a Milan Hnilička, nyní má vedle sebe gólmany protřelé NHL. V nominaci je Roman Turek z Calgary a Čechmánek z Philadelphie. "Je důležité, aby se nedělala změna, když se daří brankáři, který začne chytat. Pokud to jemu nebo mužstvu naopak nepůjde, může dojít i ke zranění, tak je dobře, že tam další zkušení brankáři jsou. Ať už je to Roman Turek nebo Roman Čechmánek," vyslovuje se ke konkurenci. 


Všude kolem už se o olympiádě mluví
Už teď se v zámoří o olympiádě hodně mluví. "Samozřejmě vnímám, že čím více se olympiáda blíží, tím více se o ní mluví. Například i při víkendové All Star Game bylo na programu hodně rozhovorů o olympijských hrách. Cítím tu atmosféru nejen při styku s novináři, ale i od dalších lidí kolem sebe," pravil hrdina z Nagana.

Také olympiáda byla pro Haška jedním z důvodů, proč si rozmyslel konec kariéry. Tu by rád završil ziskem Stanleyova poháru. "I když jsem chtěl skončit dříve, tak to byl důvod, proč jsem se vrátil zpátky. Udělal jsme všechno pro to, abych se dostal do co nejlepší formy," přiznává.

V tréninku makám naplno, žádné úlevy nepřichází v úvahu
Zdravotně je Hašek naprosto v pořádku, blížící se začátek olympiády si žádné tréninkové ani zápasové úlevy nevynutil. "Je potřeba to zaklepat, žádné problémy nemám. Je důležité, abychom byli tak jako v Naganu všichni zdraví a mohli podávat nejlepší výkony," přál si Hašek.

"V tréninku se neomezuji, snažím se připravovat, dá se říct normálně, ne-li víc. Máme do olympiády pět zápasů, tak doufám, že ještě tři z nich budu chytat, abych byl v co největší formě. Žádné úlevy nepřichází v úvahu. Člověk musí tak nějak v tom rozjetém vlaku pokračovat, aby byl na olympiádě v té nejlepší formě," míní.

Hašek přijede do Salt Lake City až na poslední chvíli. "Hrajeme třináctého v Minnesotě a o den později mě čeká první trénink. Ten je velice důležitý. Bylo by lepší, abychom spolu týden nebo čtrnáct dní trénovali a sehráli pár přípravných zápasů. Ale pro všechny týmy je to stejné," soudí.

V Detroitu jsem kvůli Stanley Cupu, ne kvůli osobním statistikám
A jak hodnotí dosavadní působení v Detroitu? "Jsem zatím velice spokojen, stačí se podívat na tabulku a není co dodávat," chválí nové angažmá. "Je pravda, že se tu hraje jiný hokej než v Buffalu. Tam byla obrana na prvním místě, tady je obrana a útok tak nějak v rovnováze. Hrajeme útočný hokej, dáváme víc gólů a když udělám nějakou chybu, tak hráči jsou schopni dát, tři čtyři nebo i pět gólů. Je to pro mě trochu jednoduší," přiznává.

Spoluhráči ho ale nechávají častěji na holičkách, než tomu bylo u Sabres. "V Detroitu je více brejkových situací. Když vedeme o dva nebo tři góly, tak kluci nebrání tak, jak jsem byl zvyklý v Buffalu. Je to ale dané tím, že je tu víc výborných hráčů a umíme ty zápasy vyhrávat," soudí.

Trpí tak trochu jeho osobní statistiky, Hašek nepatří do absolutní špičky jako dříve. "Samozřejmě bych chtěl, aby mé statistiky byly co nejlepší. Šel jsem však do Detroitu, abych získal Stanleyův pohár a to je mým hlavním cílem pro NHL. Těch individuálních trofejí jsme vyhrál hodně, kvůli tomu jsem do Detroitu nešel," prohlásil Hašek.


Autor:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz