Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Greene a Jonesová ovládli sprint

23 2000
S y d n e y - Finálové závody v nejkratším sprintu dopadly na Olympijském stadiónu v Sydney podle předpokládaného scénáře. Američané Maurice Greene a Marion Jonesová nenechali nikoho na pochybách, kdo je nejrychlejším mužem a ženou na světě. Greene prolétl stometrovou trať za 9,87 a v mírném protivětru jen o setinu zaostal za svým letošním maximem. Jonesová získala první z plánovaných pěti zlatých medailí za nejlepší čas roku 10,75.
"Kvůli tomuto dni jsem čtyři roky tvrdě dřel. Teď mám splněno. Toto jsou slzy štěstí," ukazoval dojatý Greene. Předzávodní spekulace o útoku na světový rekord odmítl. "Běžet tady svěťák nebyl nikdy můj cíl. Teď toužím po zlatu ze štafety." Bezprostředně po doběhu Greene chvíli křepčil spolu se svými tréninkovými kolegy, stříbrným Ato Boldonem z Trinidadu (9,99) a pátým Jonem Drummondem z USA. Než hodil do publika vítězné tretry, poklekl na dráhu a modlitbou poděkoval Bohu. "Děkuji jemu, ale i lidem, kteří se modlili za mě," řekl Greene. Greene ukončil půst Američanů z Barcelony a Atlanty a jeho zásluhou již popatnácté putuje zlatá olympijská medaile ze stovky do Spojených států. "Jsem nesmírně pyšný, že jsem se mohl ve výčtu olympijských vítězů zařadit po bok Jesseho Owense," vzpomněl Greene legendu světového sprintu.

Jonesová svou premiérovou zlatou olympijskou medaili získala s naprostým přehledem a stříbrnou Řekyni Ekaterini Thanouovou pokořila o nevídaných 37 setin. "Splnil se mi sen. Je to nejhezčí moment v mém životě," jásala přešťastná Jonesová, jež vítězstvím učinila první krok ke splnění vytčeného cíle. "Chci pět zlatých. Za každý olympijský kruh jednu," prohlašuje již dva roky. Jonesová musí ještě vyhrát dvoustovku, dálku a štafety na
4x100 a 4x400 metrů, aby splnila, co si předsevzala. Již úvodní triumf si ale naplno vychutnávala tak, jako by byla u cíle své mise. Po doběhu popadla americkou vlajku, absolvovala čestné kolečko a její oslavy ukončil až blížící se start stovky mužů.

"Přála bych každému z těch sto tisíc lidí na stadiónu, aby zažil tak opojný pocit, jaký byl dopřán dnes mně," zářila Jonesová. Plných dvacet minut nechala čekat svého manžela, mistra svět ve vrhu koulí C. J. Huntera, než ji mohl v klidu obejmout.
Autor:


Další z rubriky

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz