Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Gretzky a spol. odstartovali olympiádu a Vancouver zaplavila euforie

Olympijský oheň hoří, hry ve Vancouveru mohou začít. | foto: AP

13 2010
Vancouver (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Oheň hoří, hry XXI. zimní olympiády začaly. Kanadské sportovní legendy v čele s nejslavnějším hokejistou všech dob Waynem Gretzkym slavnostně zapálily olympijské plameny uprostřed zastřešeného stadionu BC Place. Další vzplály v centru města, aby Vancouver nepřišel o oheň jako tradiční olympijskou dominantu.

Velkolepou show sledovalo přímo v hledišti 60 tisíc lidí, u televizních přijímačů další tři miliardy.

Už před oficiálním začátkem ceremoniálu to v BC Place pulsovalo. Desetitisíce diváků proudily na stadion ze všech směrů, každý z nich dostal bílý hábit, bubínek a dvě baterky. Díky tomu vytvářeli pohlcující atmosféru.

Příslušníci kanadské jízdní policie přicházejí s vlajkou pořadatelské země.Zahajovací ceremoniál Zimních olympijských her v kanadském Vancouveru. (12. února 2010)Výprava sportovců pořadatelské země při zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her v kanadském Vancouveru. (12. února 2010)Skupina vybraných kanadských osobností nese Olympijskou vlajku během zahajovacího ceremoniálu ve Vancouveru. (12. února 2010)

Ačkoli venku vládlo tradiční deštivé počasí, uvnitř se diváci mohli klidně svléknout do triček. Pod obří plachtou nafukovací arény žhnulo v bílém ohni přímo pekelně.

Organizátoři věnovali zahajovací ceremoniál gruzínskému sáňkaři Nodarovi Kumaritašvilimu, který pár hodin předtím podlehl zraněním z hrozivé nehody v ledovém korytě. Čest tragicky zesnulému sportovci vzdal předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Pak už ale tribuny pozorovaly obrázky z olympijského střediska ve Whistleru, na jejichž konci následoval elektrizující efekt: snowboardista vyskočil z plátna na horní tribuně skrz sedm metrů vysoké a dvě tuny vážící olympijské kruhy až na hlavní plochu.

Z ní se o chvíli později vztyčily čtyři figuríny symbolizující spojení čtyř kmenů, na jejichž území leží sportoviště. A jejich zástupci v původním jazyce Prvních národů přivítali soutěžící.

Při nástupu sportovců-vlajkonošů na plochu BC Place se objevili jako první Řekové - zástupci země, odkud olympijské hry pocházejí, následovali další z 82 států podle abecedního pořadí. Přesně v 3:34 středoevropského času přivedl na stadion bezmála stočlennou českou výpravu vlajkonoš Jaromír Jágr.

Jako poslední vkročila po necelé hodině na plac kanadská výprava, kterou vedla rychlobruslařka Clara Hughesová, jež má olympijské medaile i jako cyklistka a na pět kilometrů bude obhajovat zlato z Turína. Atmosféra v tu chvíli dosahovala bodu varu.

Zklidnění do melancholických poloh přineslo do haly symbolické sněžení. Po kterém následoval jeden z vrcholů programu: nejprve se na ploše zakolíbal několikametrový medvěd, aby ho vzápětí nahradilo hemžení "plovoucích" velryb.

Hokejista Jaromír Jágr jde s vlajkou v čele průvodu českých sportovců na zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her ve Vancouveru. (12. února 2010)

Hokejista Jaromír Jágr jde s vlajkou v čele průvodu českých sportovců na zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her ve Vancouveru. (12. února 2010)

Poté přišla role pro generální guvernérku Kanady Michaëlle Jeanovou. Právě na ní bylo, aby prohlásila olympijské hry ve Vancouveru za zahájené.

Na poslední dvě otázky zahajovacího ceremoniálu přišly odpovědi až v závěru. Tak tedy: mezi osmi osobnostmi, které přinesly olympijskou vlajku, byli legendární hokejista Bobby Orr, bývalý pilot formule 1 Jacques Villeneuve či Betty Foxová, matka Terryho Foxe.

Závěr štafety s olympijskou pochodní pak obstarali rychlobruslařka Katrina LeMayová Doanová, basketbalista Steve Nash, lyžařka Nancy Greenová a hokejista Wayne Gretzky.

Všem čtyřem se mělo dostat cti oheň zapálit, avšak na LeMayovou Doanovou se nakonec nedostalo - za vše mohlo malé technické nedopatření. Jeden ze čtyř sloupů, po kterých měl plamen vystoupat ke stropu, se totiž nevztyčil. O chybě čtěte více ZDEUtýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze