Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gretzky byl po finále opojen

26 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) Šeptal si slova kanadské hymny a pak Wayne Gretzky ucítil, jak se k němu přitulila manželka Janet. Ač Američanka, oblékla se do kanadského dresu s javorovým listem. Krásná blondýnka věděla, že kvůli touze po téhle chvíli býval občas tolik nervózní. Manažer Gretzky se usmál a blaženě zavřel oči. Stál na střídačce v obleku a díval se, jak jeho hokejové mužstvo přijímá zlaté medaile za vítězství nad USA ve finále olympiády.

Vytáhl z kapsy mobil a zkoušel zavolat příteli a bývalému agentovi Miku Barnettovi. Chtěl se s ním podělit o radost.

Takřka celá Kanada slyšela také jeho konverzaci s premiérem Jeanem Chretienem, kterou přenášela televizní stanice CBC. "Wayne, celá země vám aplauduje, blahopřeji," slyšel ze sluchátka. "Děkuji, ale chválu si zaslouží hráči," odvětil.

Už se znovu choval jako "good guy", kladný hrdina. Tak ho svět znal, hokejového rekordmana, nejlepšího útočníka všech dob, člověka s nadhledem.

Až před týdnem udivil ukřivděnou řečí, v níž každého obvinil z nenávisti vůči Kanadě. Teď se objal se zpoceným kapitánem Mariem Lemieuxem a poplácal ho po ramenou. Moc se neměli rádi, v NHL bývali rivaly. Nyní si společně užívali triumf, na který jejich vlast při olympijských hrách čekala padesát let.

Doprovodil křepčící tým do kabiny, v níž však chyběli hlavní hrdinové. Tiskový mluvčí vodil Lemieuxe, Iginlu a Sakika od jedné kamery ke druhé jako cvičené medvědy.

Na tiskovou konferenci Gretzky přišel s obvyklou noblesou a s Janet. Bývalá herečka na sebe hodila koženou bundu s kanadským znakem a usadila se mezi reportéry. Její muž mluvil o tom, jak v pondělí po souboji s Českem vášnivým projevem sňal břímě odpovědnosti z mužstva.

"V zákulisí se na kluky hrnula nepřiměřená kritika, cítil jsem, že nejsou v pohodě. Pak jsem z toho pět nocí nespal." Vážně uvažoval Gretzky tak rafinovaně? Udělal ze sebe kašpara, aby odlákal média a tým se mohl klidně připravovat na čtvrtfinále?

Kanada tomu věří. "Vzal na sebe odpovědnost a nechal nás hrát," poznamenal asistent Ken Hitchcock. Aby dokonale uzavřel tklivý příběh, vylovil Gretzky před žurnalisty z kapsy kanadský dolar, který v průběhu celého turnaje vězel ve středu kluziště haly E Center a přinesl ženskému i mužskému kolektivu olympijské zlato.

"Jeden z pracovníků kanadské společnosti, která tady připravovala hřiště, nechal minci v ledu pro štěstí," řekl Gretzky. "Doufám, že toho člověka nevyhodí. Každopádně já tu minci daruji Hokejové síni slávy v Torontu."

 

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.Najdete na iDNES.cz