Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Gretzky, rodič, který zklamal své děti

24 2006
Praha, Turín - Zarudlé oči prozradily předchozí slzy. Smutný hlas zase zlomeného muže. Nejlepší hokejista všech dob, Wayne Gretzky, zůstal na olympiádě v Turíně jen poraženým. Velkým poraženým. Kanadský tým, který Gretzky jako generální manažer sestavil, prožil potupné chvíle.

Ve skupině tým Kanady ostudně prohrál se Švýcarskem, cestu za obhajobou zlata zastavili už ve čtvrtfinále Rusové. Navíc celek plný hvězd ve třech zápasech nedal gól. „Jsem připravený nést zodpovědnost,“ řekl novinářům na tiskové konferenci po prohraném čtvrtfinále.

Vypadal zdrceně a utrápeně, rukou si občas setřel slzy. Sen o zlatu se rozplynul. Stejně jako v Naganu. Coby hráči mu tehdy chuť po olympijském triumfu překazili v bláznivém semifinále Češi.

„Teď to bolí ještě víc. Pocit zničení je stejný, ale rozdíl je v odpovědnosti. Připadám si jako rodič, který zklamal své děti. Těžko hledám slova, jimiž bych hráče utěšil,“ přiznal Gretzky.

Byla to další tvrdá rána, která se na něho snesla. Další úder, jenž kazí nedotknutelnou gloriolu velikána s číslem 99. Už před turínským turnajem ho oslabila aféra s nelegálními sázkami, ve které se měl zaplést společně s manželkou. Složitě vysvětloval nevinu. Ani tak stín pochybnosti nevymazal.

Nezáří ani jako kouč. Tým Phoenixu pod jeho vedením strádá a zřejmě mu unikne postup do Stanley Cupu. Teď mu novináři  vyčítali špatný cit při olympijském výběru. Postavil se mu i osud. Nedávno pochoval matku i milovanou babičku.

„Upřímně řečeno, byly to strašlivé tři měsíce,“ připustil Gretzky. „Kanadský hokej je nádherný a já ho miluju. Jsem však jenom člověk, a když člověk prohrává, není to nic příjemného.“

Když tahle slova vyřkl, vyzněla jako sbohem. Jenže legendy se loučí na vrcholu. Ne zdrceny a potupeny. A před Gretzkým stojí nová výzva: domácí olympiáda 2010 v kanadském Vancouveru. V hokejovém srdci.

„Neodcházím. Za čtyři roky se vrátíme se zdviženými hlavami. Budu tam připraven.“ Další zlatý sen nejlepšího z nejlepších tak žije dál.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze