Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Gretzky slíbil ve Vancouveru hokejové zlato

3 2003
Vancouver, Praha - Jaké budou zimní olympijské hry v kanadském Vancouveru? Od moře k nebesům, tak zní hlavní slogan jejich organizátorů, kteří ted oslavují v Praze i v zámoří vítězství nad dalšími dvěma kandidáty pořádání her v roce 2010. "Chci všechny ujistit, že hry 2010 skončí ohromným úspěchem," prohlásil kanadský premiér Jean Chrétien. "Vyhrajeme zlatou medaili," slíbil v euforii manažer olympijské hokejové reprezentace Kanady Wayne Gretzky, čímž si vysloužil jásot všech krajanů v sále pražského hotelu Hilton.

"Před vyhlášením jsem byl napjatý, ale ne tolik jako třeba před hokejovým finále na olympiádě v Salt Lake City. Tady jsem v úspěch věřil ještě víc," řekl Wayne Gretzky, jehož podpora Vancouveru se ukázala být úspěšnou.

"Je mi líto Rakušanů a Korejců, ale jsem hrdý na Kanadu," uvedla po vyhlášení výsledků volby hokejová legenda. Podle ostatních členů delegace slaví v této chvíli celé město i provincie Britská Kolumbie.

"Den po státním svátku máme další důvod k oslavě. Je to obrovský den pro Kanadu," uvedl kanadský premiér Chrétien.

Zimní olympiáda se po osmi letech vrátí na západ severoamerického kontinentu, místo Salt Lake City v Utahu bude hry pořádat více než milionový Vancouver.

"Pro hokej je to dobře, jsem přesvědčen, že město uspořádá skvělý turnaj," řekl předseda mezinárodní hokejové federace René Fasel. "

Skvěle připravený Vancouver nabídne sportovcům dvě hokejové haly, obě s kapacitou přes 15 tisíc diváků a dohromady osm ledovýh ploch. Zahajovací ceremoniál se bude konat na zastřešeném obřím stadionu pro padesát tisíc diváků.

Devítitisícové městečko Whistler bude zase hostit lyžařské disciplíny. "Sjezdování ve Whistleru je nejlepší z celé Severní Ameriky, tvrdí Chrétien. "Sám jsem tam v sedmdesátých letech jezdíval."

Vancouverská olympiáda se bude konat od 12. do 28. února 2010, paralympiáda následuje o měsíc později v termínu 12. až 21. března. Pořadatelé očekávají, že prodají 1,8 milionů lístků a budou hostit přes pět tisíc sportovců.

Kde se budou konat jednotlivé disciplíny
Vancouver:

hokej, snowboarding, akrobatické lyžování, krasobruslení, curling, rychlobruslení (včetně krátké dráhy).
Whistler:
sjezdové lyžování, klasické lyžování, biatlon, boby, sáně, skeleton a paralympické sporty.

Zástupci Vancouveru se radují poté, co získali pořadatelství zimních olympijských her v roce 2010.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze