Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Soumrak české gymnastiky? Možná už nastal, říkají Konečný s Pálešovou

30 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - "Zájem o sportovní gymnastiku upadá," říkají svorně české gymnastické jedničky Kristýna Pálešová a Martin Konečný. Oba se obávají, že jsou možná posledními českými mohykány tohoto tradičního sportu na olympiádě na mnoho let dopředu.

"Je smutné, že jsme s Martinem na olympiádě takto osamoceni," říká talentovaná 21letá Kristýna. "A je znepokojivé, že za námi nejsou žádní následovníci, kteří by mohli uspět ve světové konkurenci."

Podle Pálešové chybí mladým talentům trpělivost: "Výsledky se nedostaví hned a někteří z adeptů to rychle vzdají. To je ale veliká škoda. Sportovní gymnastika zároveň není tak prosazovaný sport. Chybí mu podpora veřejnosti a hlavně peníze."

"Přitom je to tak krásný sport," povzdechl si Martin Konečný. "Když už se někdo přinutí třeba během olympiády na gymnastiku dívat, zjistí, že nejde jen o pár cviků, které si pamatujeme z nudných hodin tělesné výchovy. Sportovní gymnastika je plná adrenalinu a to by se přeci mladým lidem mohlo líbit."

Sportovní gymnastika doplácí i na to, že už se dlouhou dobu nedostavil hvězdný úspěch na mezinárodních soutěžích. Přitom třeba výjimečné úspěchy Martiny Sáblíkové udělaly z rychlobruslení mediálně přitažlivý sport. Stejně by prospěly také gymnastice.

"Co je v médiích, to lidi zajímá," uznává Martin Konečný. "Alespoň během olympiády se lidé na gymnastiku podívají a třeba se někomu zalíbí."

Z dvojice českých jedniček chce u gymnastiky dlouhodobě pokračovat jen Martin Konečný. "V lednu jsem založil gymnastickou školku, tak třeba se tam časem objeví nějaký mladý talent a v budoucnu mě na mezinárodních soutěžích nahradí."

Kristýna Pálešová má jiné cíle: "Nevím, jak dlouho budu ještě na profesionální úrovni závodit. Co se týče mého dalšího působení v gymnastice, v tom jsem skeptická. Na to vás musí být mnohem více a já sama za sebou nikoho nemám. Neláká mě ani role trenérky. Rozhodla jsem se pro jinou dráhu. Dostala jsem se na stavební fakultu, na obor architektura a chtěla bych se věnovat designu. Tam vidím svou budoucnost."

Dvojici českých sportovních gymnastů se na olympiádě v Londýně nepodařilo probojovat do finálových bojů víceboje. Martin Konečný pokazil hrazdu a Kristýně Pálešové nevyšla kladina.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze