Gymnastka Červenková už je v Aténách

21 2004
České Budějovice - Sama si s trenérkou Ivanou Pokornou uklidila koberec a určitě to nebylo poprvé, obě mají praxi. Stočily ho celý ve dvou a jednotlivé díly ještě zabalily. Moderní gymnastka Dominika Červenková trénovala naposledy před odletem do Atén v českobudějovické hale. Co čeká v Aténách závodnici Máje České Budějovice?

Ve startovní listině závodu moderních gymnastek je 24 jmen. Nejstarší jsou Španělka Cidová a Italka Zacchilliová.

Obě se narodily v roce 1980, o osm let dříve než Jihočeška. Červenková patří mezi tři nejmladší. V roce 1988 se ještě narodily Řekyně Pallidouová a Němka Ingildejevová. Je to závodnice, která žije v Moskvě.

Není sama. Z Ruska nebo Ukrajiny pochází řada gymnastek, které se doma neuplatnily do reprezentace.

"Je to problém, který nikdo neřeší, protože to snad ani nejde," poznamenala jen trenérka Pokorná. A tak Bělorusko reprezentují původem Ukrajinka Žuková nebo bývalá Ruska Rudalovová. Za Izrael závodí Pisetsková původem z Ukrajiny.

Kazaška Jussupová trénuje v Moskvě, kde podobně jako Němka žije. Gurbanovová, která má být ale zraněna a neměla by v Aténách za Ázerbajdžán startovat, je také ruského původu.

Závodnice, které pocházejí z Ruska či Ukrajiny, nejsou o moc horší než nominované Rusky a Ukrajinky Kabajevová, Čačinovová, Bessonová, Godunková. Jen věděly, že když půjdou jinam, budou jezdit na světové akce. Doma tu jistotu neměly.

Vytvářejí o hodně silnější konkurenci v absolutní špičce. Jsou zkušenější a mají za sebou dril nejtvrdší přípravy. Počítat se musí s Bulharkami Pajsijevovou a Pejčevovou. Bulharská škola moderní gymnastiky je silná.

"Když budeme někde kolem patnáctého dvacátého místa, bude to asi výsledek, na který můžeme myslet," přemítala trenérka Pokorná. Její svěřenkyně se letěla ukázat i proto, aby poznala atmosféru her.

Ve dvaceti letech na olympiádě v Pekingu většina jejích současných soupeřek nebude a šance uspět vzroste. Po příletu do Atén může Jihočeška dvakrát denně hodinu a půl trénovat. Bude se o koberec dělit s Japonkami. Dominika Červenková začne závodit ve čtvrtek odpoledne, kdy je v plánu i televizní přenos do Česka.

Má číslo 12, to je poslední z první skupiny závodnic. Začne s míčem a potom bude cvičit s obručí. Druhý den bude nejdříve na koberci se stuhou a potom s kužely. V pátek začne program v 18.30 hodin. Nejlepších 10 závodnic bude pokračovat v nedělním finálovém programu.

I pro zmíněné bývalé Rusky a Ukrajinky bude těžké se do závěru závodů na olympijských hrách probojovat.

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Najdete na iDNES.cz