Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnastka Červenková už je v Aténách

21 2004
České Budějovice - Sama si s trenérkou Ivanou Pokornou uklidila koberec a určitě to nebylo poprvé, obě mají praxi. Stočily ho celý ve dvou a jednotlivé díly ještě zabalily. Moderní gymnastka Dominika Červenková trénovala naposledy před odletem do Atén v českobudějovické hale. Co čeká v Aténách závodnici Máje České Budějovice?

Ve startovní listině závodu moderních gymnastek je 24 jmen. Nejstarší jsou Španělka Cidová a Italka Zacchilliová.

Obě se narodily v roce 1980, o osm let dříve než Jihočeška. Červenková patří mezi tři nejmladší. V roce 1988 se ještě narodily Řekyně Pallidouová a Němka Ingildejevová. Je to závodnice, která žije v Moskvě.

Není sama. Z Ruska nebo Ukrajiny pochází řada gymnastek, které se doma neuplatnily do reprezentace.

"Je to problém, který nikdo neřeší, protože to snad ani nejde," poznamenala jen trenérka Pokorná. A tak Bělorusko reprezentují původem Ukrajinka Žuková nebo bývalá Ruska Rudalovová. Za Izrael závodí Pisetsková původem z Ukrajiny.

Kazaška Jussupová trénuje v Moskvě, kde podobně jako Němka žije. Gurbanovová, která má být ale zraněna a neměla by v Aténách za Ázerbajdžán startovat, je také ruského původu.

Závodnice, které pocházejí z Ruska či Ukrajiny, nejsou o moc horší než nominované Rusky a Ukrajinky Kabajevová, Čačinovová, Bessonová, Godunková. Jen věděly, že když půjdou jinam, budou jezdit na světové akce. Doma tu jistotu neměly.

Vytvářejí o hodně silnější konkurenci v absolutní špičce. Jsou zkušenější a mají za sebou dril nejtvrdší přípravy. Počítat se musí s Bulharkami Pajsijevovou a Pejčevovou. Bulharská škola moderní gymnastiky je silná.

"Když budeme někde kolem patnáctého dvacátého místa, bude to asi výsledek, na který můžeme myslet," přemítala trenérka Pokorná. Její svěřenkyně se letěla ukázat i proto, aby poznala atmosféru her.

Ve dvaceti letech na olympiádě v Pekingu většina jejích současných soupeřek nebude a šance uspět vzroste. Po příletu do Atén může Jihočeška dvakrát denně hodinu a půl trénovat. Bude se o koberec dělit s Japonkami. Dominika Červenková začne závodit ve čtvrtek odpoledne, kdy je v plánu i televizní přenos do Česka.

Má číslo 12, to je poslední z první skupiny závodnic. Začne s míčem a potom bude cvičit s obručí. Druhý den bude nejdříve na koberci se stuhou a potom s kužely. V pátek začne program v 18.30 hodin. Nejlepších 10 závodnic bude pokračovat v nedělním finálovém programu.

I pro zmíněné bývalé Rusky a Ukrajinky bude těžké se do závěru závodů na olympijských hrách probojovat.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz