Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Útok na pět zlatých? Suverénní Bilesová může překonat Čáslavskou

LET NAD KLADINOU. Devatenáctiletá Američanka Simone Bilesová - hvězda mezi sportovními gymnastkami. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2016
Devatenáctiletá Američanka Simone Bilesová jasně dominuje soutěžím sportovních gymnastek a může v Riu de Janeiro překonat Věru Čáslavskou. Česká legenda získala v Mexiku 1968 čtyři zlaté olympijské medaile, Bilesová v kvalifikaci ukázala, že je pro ni dosažitelných pět zlatých.

Drobná Afroameričanka vyhrála suverénně kvalifikaci víceboje a také prostných, přeskoku a kladiny. Navíc je tým USA jasným favoritem soutěže družstev. V přeskoku Bilesová dokonce pokořila známku 16 bodů.

Fotogalerie

Na silnou konkurenci mezi gymnastkami USA doplatila Gabrielle Douglasová, šampionka z Londýna. V kvalifikaci víceboje byla až třetí Američankou a olympijské zlato neobhájí. Vyhrát víceboj dvakrát za sebou na OH dosud dokázala jako poslední právě Čáslavská.

Před Douglasovou, jež ztratila body za přešlap v prostných, skončily Bilesová a také Alexandra Raismanová.

„Nesnáším tohle pravidlo o maximálně dvou postupujících z jedné země. Klidně by se nás mohlo kvalifikovat do finále všech pět. Rve mi to srdce,“ řekla Raismanová.

Velký obdiv vedle Američanek v neděli sklidila i Oksana Čusovitinová, jenž startuje v 41 letech už na sedmé olympiádě. Tentokrát v barvách rodného Uzbekistánu a v Riu závodí proti dívkám, které jsou ve věku jejího sedmnáctiletého syna Ališera.

Oksana Čusovitinová cvičí na kladině.

Oksana Čusovitinová cvičí na kladině.

Oksana Čusovitinová po povedeném vystoupení

Oksana Čusovitinová po povedeném vystoupení

V kvalifikaci přeskoku, na který je specialistkou, získala 14,999 bodu a bezpečně z páté příčky postoupila do osmičlenného finále. O čím dál větším věkovém rozdílu mezi ní a zbytkem startovního pole nechce přemýšlet.

„Bylo by skvělé, kdyby se dávalo pár bodů navíc za věk. Ale jsme si rovny a musíme závodit proti sobě jako sobě rovné,“ řekla gymnastická veteránka.

Čusovitinová na olympiádě poprvé startovala před 24 lety v Barceloně, kdy reprezentovala Rusko. Když její syn v roce 2002 onemocněl leukémií, přestěhovala se do Německa, pro které získala stříbro na olympijských hrách v Pekingu. Od roku 2013 reprezentuje rodný Uzbekistán.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze