Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnastka dopovala a přišla o zlato

26 2000
S y d n e y - Zlatou medaili z víceboje musí vrátit rumunská sportovní gymanstka Andrea Raducanová, protože měla pozitivní dopingový test na pseudoefedrin - zlato v družstvech a stříbro za přeskok jí zůstává. Tak rozhodl o tom výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru na doporučení své lékařské komise. Raducanová je první gymnastkou v historii her, která musí vrátit medaili kvůli porušení dopingových pravidel.

Další medaile Rumunce zůstanou, protože zkoušky, kterým se podrobila po těchto soutěžích, byly negativní.

Vítězkou víceboje bude dodatečně korunována její krajanka Simona Amanarová, na druhé místo se posune další Rumunka Maria Olaruová a bronz získá Číňanka Liou Süan.

Pseudoefedrin nepatří mezi zakázané látky Mezinárodní gymnastické federace, ale je na černé listině MOV.

Lékaře, který Raducanové před vícebojem dal dvě tablety Nurofenu proti nachlazení obsahující zakázanou látku, potrestal olympijský výbor zákazem činnosti na zimních hrách v Salt Lake City i další olympiádě v Aténách.

"On nese skutečnou zodpovědnost, protože dívce lék předepsal. Tohle je signál všem lidem, kteří se starají o sportovce, že mohou být potrestáni," prohlásil člen výkonného výboru MOV Thomas Bach.

Funkcionáři rumunské výpravy se o pozitivním testu gymnastky dozvěděli v pondělí odpoledne. Přesto Raducanová nastoupila ve večerním finále soutěže v prostných, v nichž obsadila sedmé místo. Podle předsedy Rumunského olympijského výboru Iona Tiriaka byla Raducanová zprávou o pozitivním testu šokována.

"Andrea je nevinné dítě. Vůbec není schopna takové věci, jakou je doping," obhajovala závodnici sekretářka rumunské gymnastické federace Dana Encutescuová. Podle rumunské tiskové agentury Mediafax pohrozil trenér Octavian Belu odstoupením celého týmu ze soutěže, pokud bude jeho svěřenkyně potrestána. Po skončení pondělního programu se nedostavil na tiskovou konferenci.

"Pseudoefedrin nepatří mezi látky, které zakazuje užívat Mezinárodní gymnastická federace, ale je na černé listině MOV. Je to lék, který sportovci nepomáhá, ale snižuje výkonnost," uvedl Ion Tiriac, předseda rumunského olympijského výboru. "Nejméně osm našich sportovců se nastydlo a vzalo si mnohem víc pilulek Nurofenu. Tenhle lék si každý může koupit v lékárně bez předpisu," dodal.

Kvůli dopingu už přišli během her o medaile bulharští vzpěrači Sevdalin Minčev, Ivan Ivanov a jejich reprezentační kolegyně Izabela Dragněvová, která zvítězila v kategorii do 48 kg. Narozdíl od nich však Raducanová nebyla vyloučena z olympiády a může zůstat ve vesnici. "Přihlédli jsme k tomu, že nešlo o úmysl," řekl šéf lékařské komise MOV, princ Alexandre de Merode.

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...Najdete na iDNES.cz