Hadačovou vedou k výhrám trenérka a dvacet Chorvatů

Dana Hadačová - Česká stolní tenistka Dana Hadačová. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

19 2008
Peking (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Také stoly na čínský národní sport – stolní tenis – vypadají v Pekingu jako z jiného světa. Propletené nohy ve tvaru dvou oblouků ozařují modrá a růžová světla. Trochu jako na diskotéce. A podobně to tady taky bouří.

"Jakmile je na jednom stole dobrá výměna, diváci začnou hulákat. Ale baví mě, když je trochu živo,“ říká česká reprezentantka Dana Hadačová.

Včera publikum tleskalo i jí. Vyřadila Jordánku Šabanovou 4:0 na sety. "Kdybych si zahrála v Číně s Číňankou, bylo by to super. Následující dvě kola totiž žádnou nemám,“ povídá čtyřiadvacetiletá hráčka.

Na čínské prostředí, stoly zpomalující míček i velké vedro se chystala v Šanghaji. "Bylo tam 45 stupňů, takže teď tu chodím v teplákách.“

Přitom na olympiádu nemusela jet, dlouho nebyla v reprezentaci. "Ale Maruška mě před rokem vzala zpátky zhruba po třech letech,“ kývne na trenérku Marii Hrachovou, nejslavnější českou hráčku, jež má 11 medailí z velkých šampionátů.

Číňané posedlí stolním tenisem si ji fotili hned na letišti. "Trenér musí někomu věřit. Viděla jsem, co Dana sportu obětuje,“ říká Hrachová.

Jenže Hadačová nebyla na očích, s partnerem žije v chorvatském Záhřebu. "Nehrála jsem doma moc soutěží, všem to vadilo. Chápu.“ V Chorvatsku trénuje s dvaceti chlapy. "U nás tréninkové zázemí vyloženě pro ženské není. Tam mě vzali mezi sebe.“

Vede kočovný život. Ligu hraje v Německu, v Česku studuje ekologii. Jako malá chodila v Hodoníně do pingpongové herny. "Byl tam moc hodný pán. Na začátku mi dal švihadlo, ať si skáču. Pak pastelky, ať si kreslím.“

A jednoho dne dostala pálku na stolní tenis. "Ani nevím, jak jsem se ho naučila.“ Dnes musí trénovat dvakrát týdně fyzičku a hru i dvakrát denně. Jen tak si zakóduje všechny akce. Při zápasu totiž musí vyhodnotit pohyb soupeřky, zvuk míčku, jeho rychlost a faleš.

"Některé údery by šly zahrát se zavřenýma očima. Vím, co můžu čekat. A pokud soupeřka zahraje něco jiného, můžu jí akorát podat ruku. Vše je naplánované,“ říká.

Když na začátku pekingského pobytu trénovala s Hrachovou, jejich souboj skončil 1:1 na sety. Někdejší slavnou hráčku si jako doprovod na hry vyžádala. S reprezentačním koučem Petrem Nedomou neprožila zrovna přátelský rozchod ze vztahu.

"Čtyři roky jsme nekomunikovali,“ říká. A tak si vybrala ženu, jíž splácí důvěru. "Nachystala mi celou přípravu, řekla, na co se soustředit. Koho lepšího bych mohla mít?“

Autoři:


Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...



Najdete na iDNES.cz