Hadamczik: Eliáš je první náhradník

7 2006
New York, Praha - Kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik byl zrovna v New Yorku, když útočník Patrik Eliáš pár kilometrů od něj zaznamenal v NHL čtyři body. "Eliášův návrat do hry po vleklé nemoci byl lepší, než se čekalo," uznal v telefonickém rozhovoru s MF DNES Hadamczik, který v prosinci nezařadil Eliáše do olympijské nominace pro Turín.

Kdybyste věděl, v jaké formě se Eliáš vrátí, byl by ve vašem výběru?
Pokud byste ve Sportce vsadil na špatné číslo a vzápětí byste dostal druhou šanci, samozřejmě podruhé vsadíte na to správné. Ale takhle to zkrátka nechodí.

Takže máte ten pocit, že jste vsadil na špatné číslo?
Na žádné špatné číslo jsem nevsadil! Žádnou hru nehraju. A olympiáda ještě nezačala. Pořád ještě máme nějaké možnosti, pořád můžeme nějak reagovat.

Jak? Jakou šanci Eliáš má na olympiádu?
Jenom tu, že někdo z nominovaných nebude zdravý, a proto požádáme o možnost výměny hráčů. Kdyby byl zdravý, v nominaci by jistě byl. Když bude dál hrát tak jako nyní, bude číslem jedna, tím v první řadě, kdo se do nominace v případě něčího zranění dostane.

Mezi náhradníky tedy je?
My jsme nominovali tým. Klukům přeju pevné zdraví. Nechci, aby se jim něco přihodilo jen kvůli tomu, aby se do týmu dostal někdo další. Nehledejte v tom žádné senzace. Nebudu vám teď říkat, kdo je a kdo není náhradníkem.

Ohromily vás jeho výkony po návratu na led?
Vrátil se ve výborném stylu. Ale nás bohužel už předtím ošklivě limitoval termín olympijské nominace. Neměl jsem na výběr. Nechci být alibista, ale měl jsem svázané ruce. Ale jak říkám – olympiáda ještě nezačala. Budu reagovat na vývoj situace. A ten má v rukou Bůh.

Jste naštvaný na příkaz IIHF, podle kterého jste musel nominovat už v prosinci, kdy o Eliášově zdraví ještě nebylo jasno?
Ať už děláte jakýkoliv obor, všude existují nějaká pravidla. Když jsou dána, musím je dodržovat. Na nominaci byly různé pohledy. Se sekretářem svazu Urbanem a manažerem Kusým jsme došli k tomu, že jistota je jistota. Proto jsme ne zcela zdravého Eliáše nenominovali. Mohl jsem riskovat. Ale já zastupoval širokou hokejovou veřejnost. Nebyl ten správný čas zahrát si na riskéra.

Tím spíš, když Turín 2006 je vaše první velká reprezentační akce.
Ale na tom nezáleží. Myslíte, že někdo by si to na svém pátém turnaji troufl? Takového kouče neznám.

Eliáš řekl, že by se mu během olympiády nechtělo cestovat do Evropy jen kvůli tomu, aby zde jako náhradník vyčkával, zda bude potřeba.
To je jeho rozhodnutí. Má na něj právo. Proč se na něj hněvat? To není o hněvání, ale o to dát někomu důvěru. Přeju mu, aby hrál dál dobře. Za tuhle situaci nemůže. My ale taky ne.

POHLED: Eliáš chybí v týmu pro Turín. Čí je to chyba?

Kdyby Patrik Eliáš byl Kanaďan, v nominaci na olympiádu by nechyběl. Hrdý hokejový národ by se neochudil o machra, kterého je možné zařadit mezi čtyři nejlepší hráče země.

Ale Eliáš je Čech. A do Turína dost možná nepojede. Přestože ve dvou zápasech po návratu z roční pauzy zářil, naposledy měl dokonce dva góly a dvě asistence.

Kde se stala chyba? Jsou snad čeští funkcionáři hlupáci? Nesuďte tak příkře. Kouč Hadamczik a spol. mohli jít do rizika a v prosinci Eliáše do Turína nominovat.

Ale co kdyby se v lednu vrátil na led bez formy? Upřímně – po roční přestávce to byla reálná možnost. Kdepak, hloupá rozhodnutí hledejme jinde. Třeba u mezinárodní federace, jdoucí na ruku NHL, u níž se vymyslely tak stupidní nominační termíny – pro širší výběr už léto, pro užší prosinec.

Moudře mluví Eliáš. Nezlobí se na ty, kdo tvořili českou nominaci. Vždyť o olympijskou pozvánku ho obral někdo jiný.

Autor:

Nejčtenější

Součástí nástupového oblečení olympioniků v Tokiu bude modrotisk

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v...

Součástí nástupového oblečení českých sportovců na letních olympijských hrách v Tokiu 2020 bude i...

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Jak si stříbrného lyžaře fotila Eva Pilarová

Lukáš Bauer

Praha Tak brzo nevstával Lukáš Bauer ani před olympijskými závody. Už před pátou ráno mu drnčel doma na...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Najdete na iDNES.cz