Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Hadamczik: Jágr má formu od osmnácti

12 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Nervozita? Na tu se trenéra hokejové reprezentace pár dní před startem olympijského turnaje neptejte. "Cítím napětí, očekávání. To jsou správná slova," říká Alois Hadamczik. Do Turína si přivezl dobrou náladu. Třeba na dotaz, co říká na aktuální Jágrovu formu, se smíchem odpověděl: "Formu má od osmnácti."

Do olympijského Turína přijel o den později než plánoval. "Měl jsem pro to své důvody. Čas jsem využil hokejově, ale jinak," prohlásil.

Ihned vyrazil spolu s asistenty a s vedením výpravy na obhlídku hokejových hal. "Hala vypadá pěkně, kabina je slušná, ale důležitý je led. Jak se na něm bude klukům hrát," řekl cestou z hlavní haly Palasport Olimpico.

Od pondělí začnou přilétat hokejisté, ve středu čeká tým první vystoupení v základní skupině, duel s Německem.

Jaké jsou vaše první dojmy z olympijského Turína?
Zatím je všechno v pořádku. I ubytování. Věděli jsme, že nebudeme v pětihvězdičkovém hotelu. Ubytování je na slušné úrovni a hlavně, jsme tady z účelem sportu. Těch deset dní tady v pohodě přežijeme.

Co říkáte na aktuální formu Jaromíra Jágra? V posledních deseti zápasech získal osmnáct bodů...
Má formu od osmnácti let (úsměv). Takhle vysoko se drží hrozně dlouho. Jenom potvrzuje to, co ukazoval i v České republice. Je to nejlepší hráč. Jsme rádi, že je zdravý a že přijíždí na olympiádu plný elánu.

Jak budou na olympiádu přijíždět hokejisté?

Jak dostat hokejisty do olympijského Turína? Zhruba polovina týmu přiletí v pondělí, další část v úterý. Celý tým až na Patrika Eliáše, který poletí z Prahy, dorazí do Milána, do Turína se dopraví autem. Poslední přistane Filip Kuba, který bude Akce kulový blesk vypukne v pondělí

pondělí 13. 2.
Tomáš Kaberle 7.25
Dominik Hašek 7.45
David Výborný 8.20
Martin Erat 8.20
Tomáš Vokoun 8.20
Marek Židlický 8.20
Rostislav Olesz 8.20
Jaromír Jágr 10.00
Marek Malík 10.00
Martin Ručinský 10.00
Martin Straka 10.00
Jan Bulis 10.25

úterý 14. 2.
Petr Čajánek 7.25
František Kaberle 7.50
Aleš Hemský 7.50
Jaroslav Špaček 7.55
Pavel Kubina 8.20
Václav Prospal 8.20
Milan Hejduk 10.25
Robert Lang 10.25
Filip Kuba 14.00
Patrik Eliáš z Prahy

Mluvíte o zdraví. Neobával jste se, že se v posledních zápasech někdo z hráčů zraní?
Někdo ještě bude hrát v noci na pondělí. Ale co můžete udělat? Ráno zapnete teletext a zjistíte, co se stalo. Nemáte šanci ovlivnit. Ale jsem rád, že jsem už nemusel měnit sestavu, o které jsem přesvědčený, že je dobrá. Všichni hrají, jsou vytěžovaní, nejsou zranění.

Jednu změnu jste ale nedávno učinit musel. Zraněného Průchu nahradil Eliáš. Hodně vám to zasáhlo do plánů?
Ani ne. Průcha měl hrát vlevo. Eliáš hraje taky vlevo. Můžu říct, že se nic nezměnilo, protože neznáte sestavu, alespoň tedy ode mě ne. (smích).

Byl jste s hráči teď v posledních dnech v kontaktu?
Moc je neotravuju. Mají zápasy, balí. Zdravotně jsou v pořádku. S některými hráči jsem mluvil, ale to není podstatné.

Těšíte se, až všechny hráče přivítáte v Turíně a turnaj začne?
To čekání už je dlouhé. Už je na čase, abychom se potkali, řekli pár slov a aby už se začalo. Aby se pořád nemluvilo o tom, co teprve přijde. Takové ty otázky, kdo je kapitán, a další. Až se čtrnáctého sejdeme všichni, tak to řeknu hráčům a pak se to dozví ostatní. Není to o tajnosti, že bych se bál říct jméno, je to o partě, aby se to dozvěděli všichni stejně. Ale ten, kdo bude kapitán, ten to ví. Všichni, kterých se to mohlo týkat, jsou s tím srozuměni a nemají nic proti. Teď to chci říct v kabině.

Cítíte před startem olympijského turnaje nervozitu?
Nervózní? To slovo je špatné. Napětí a očekávání, to jsou správná slova. Proč být nervózní? Trenéra dělám celý život. Teď sice přijíždějí hráči velkého kalibru, ale to už vím od léta. Hráči jsou dobří. Věřím, že chtějí uspět, každý bude dělat práci nejlépe, jak umí a že se k nám přikloní štěstí. Protože to je hrozně důležité. Ono se zapomnělo na jednu olympiádu. Pořád se mluví o Naganu, ale po něm byla ještě jedna, v Salt Lake City.

Jak se vám čtou zprávy, že tým patří mezi favority?
Rád bych uměl najít takový recept na zlato, jako novináři. Ale ono to tak snadné není. Máme dobrý, sebevědomý tým. Chceme hrát a vyhrávat je jasné, ale přijde mi lepší klást si postupné cíle, než dopředu něco vyhlásit. Naši kluci jsou dobří. Vyhráli poslední mistrovství světa, Když se nám bude vyhýbat zranění, kluci do toho dají srdce a budeme mít štěstí, jsou naši hráči schopní předvést maximální výkon.

V Turíně je zatím jenom gólman Milan Hnilička. Další hráči přiletí v pondělí. Jaký pro ně máte připravený program?
Záleží na tom, jak se budou cítit. Podle toho budeme reagovat. Měli by tu být tři obránci, sedm útočníků a tři brankáři, tedy třináct hráčů. Trénink je naplánovaný od šesti večer.

Máte v plánu na olympiádě navštívit i jiné sporty, nebo se plně soustředíte jenom na hokej?
Ze slavnostního zahájení jsem viděl kousek, o medaili Neumannové jsem se dozvěděl v autě cestou z letiště. Jsem tady kvůli hokeji. O ničem jiném neuvažuji. Chci vidět stadiony, kde budeme trénovat a hrát. Vidět se s hráči, abychom si řekli, co potřebujeme. Další věci neřeším.

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik v autobuse při olympiádě v TuríněNajdete na iDNES.czmobilní verze