Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Hadamczik: U Jágra bych raději viděl Michálka nebo Plekance

Alois Hadamczik - Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik. | foto: ČTK

22 2010
Všechno špatné je k něčemu dobré. Ví to i Alois Hadamczik, který bedlivě sleduje výkony českého týmu i jeho možných soupeřů na olympiádě ve Vancouveru. "Nakonec jsme měli štěstí, dopadlo to možná lépe, než kdybychom skupinu vyhráli," myslí si předchůdce Vladimíra Růžičky na reprezentační střídačce.

Čeští hokejisté sice podlehli v posledním zápase základní části Rusku a musí do osmifinále, ale tím se nakonec vyhnuli těžšímu losu pro play off.

"Lotyšsko je do osmifinále určitě přijatelnější soupeř než Švýcaři a ve vší úctě k Finům je pořád lepší hrát čtvrtfinále s nimi než s Amerikou, Švédskem, Kanadou nebo Ruskem," říká Hadamczik.

Duel proti sborné se mu i přes porážku líbil. "Češi podali bojovný výkon. I když v první třetině byli pod tlakem. Víme, že útočná síla Rusů je ohromná, nemohli jsme si s nimi dovolit hrát hokej nahoru dolů," chápe Hadamczik opticky pasivní projev mužstva v první třetině.

"V Turíně i v Rize jsme s Ruskem vedli, o to to bylo jednodušší. Kdybychom dali první gól i teď, mohlo to vypadat jinak," srovnává nedělní duel s důležitými bitvami, v nichž vedl českou armádu proti sborné on.

Hadamczik:

Líbí se mi Američané a Švédové

Ani Kanada, ani Rusko. Aloise Hadamczika v dosavadním průběhu olympiády nejvíc nadchla hra USA a Švédska. "Američané mají úžasný protiútok. A když se dostanou do pásma, vyvinou tak ohromný tlak před brankou, že člověk jenom zírá. Jejich hra je založená na kombinaci evropského a zámořského hokeje. Skvěle bruslí, mají rychlý kombinační přechod do útoku a pak v něm ohromný důraz a nasazení," popisuje Hadamczik. "Takové zápasy bychom měli ukazovat naší mládeži. U té po ztrátě puku každý zvedne ruku a jde střídat, ale tady každý kope zpátky, jako kdyby byly pořád závody, kdo bude první vepředu a pak kdo bude první vzadu."

Úřadující olympijské šampiony zase zdobí individuální um i kompaktnost. "Švédové od Turína ještě vyspěli," míní Hadamczik. "Mají hrozně moc osobností v největší síle a jsou výborně sladění. Buďme rádi, že jsme se jim ve čtvrtfinále vyhnuli."

Střet Ovečkina nemusel znamenat gól

Mnoho fanoušků i třeba expert Vladimír Vůjtek starší považuje za klíčový moment zápasu srážku Ovečkina s Jágrem a následný gól Malkina na 3:1. Také Jágr hovořil o vlastní chybě.

S tím ale Hadamczik nesouhlasí. "Jsem toho názoru, že když útočník ztratí puk ve středním pásmu, neznamená to, že by měl padnout gól. Bylo vidět, že Polák potom špatně rozebral hráče," vidí příčinu branky na 3:1 někdejší kouč národního týmu.

"Jágr i přesto, že dostal ránu, vstal a dojížděl Ovečkina, ale Polák nepohlídal volného Malkina. To se někdy stane. Rusové mají tak skvělé hráče, že tyhle situace umí řešit perfektně," tvrdí Hadamczik, podle nějž zřejmě sudí posoudili Ovečkinův nájezd do největší české hvězdy správně.

"V naší lize by to faul byl, v NHL a na olympiádě ne. Žádný loket tam nebyl, Ovečkin měl v okamžiku střetu ruce u těla, ale Jarda dal hlavu trochu dolů. Když se podíváte na zápas Američanů s Kanadou, takových zákroků tam bylo plno," srovnává. "Finové hráli se Švédy do těla mnohem brutálněji, tam byly horší střety."

Jágr by k sobě potřeboval koncového hráče

Z českého mužstva v základní skupině vybral Hadamczik svou ideální šestici. "Vokoun, Židlický, Kaberle, v útoku Jágr, Michálek a Krejčí," jmenuje hráče, kteří se mu zatím nejvíc líbili.

"Vokoun chytá výborně. Řeči o tom, jestli jde nějaký gól na jeho vrub, já neberu. Rusové stříleli po akcích na jeden dotek, po křížných nahrávkách, to je pro brankáře hrozně těžké," hájí brankáře trenér, který vedl tým na poslední olympiádě v Turíně a získal s ním bronz.

Ve Vancouveru by podle něj měli Češi zlepšit přesilovky. "Máme dobrou rozehrávku, spoustu střel, ale chybí nám tah do branky. Clonit, dorážet, zahustit prostor," míní Hadamczik.

Ten by zároveň přeskupil některé útoky. "Jak to poskládat, to je věcí trenérů, do toho nechci mluvit," odmítá nejdřív debatu na téma sestava.

Pak ale přece jen přidává názor: "Osobně si myslím, že Jágr by k sobě potřeboval dravého hráče, který na sebe vezme koncovku, když ho uvolní přihrávkou. Třeba Michálek nebo Plekanec by mi k němu seděli víc," naznačil, že by od největší české hvězdy nejspíš oddělil útočníka Červenku.

Otázka rovněž je, jaký bude další osud Havláta, jenž je zatím jen stínem vyhaslé hvězdy, která zářila třeba před osmi lety v Salt Lake City. "Musí víc bruslit," nabádá Hadamczik.

I vzhledem k rozpisu zápasů ale vidí další vývoj optimisticky: "Celkově je to rozehrané dobře. Den odpočinku, pak Lotyši a po nich Finové. Můžeme jít daleko."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze