Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Hadamczik: Zákrok na Jágra je neomluvitelný

19 2006
Turín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V nelehké situaci se na olympijském turnaji ocitla hokejová reprezentace. Ze tří zápasů vyhrála jediný, herně strádá. Navíc sobotní utkání po likvidačním faulu nedohrál Jágr, největší hvězda mužstva. "Je to neomluvitelné," řekl kouč Alois Hadamczik o zákroku Jarkka Ruutu.

Jágr měl štěstí v neštěstí. Ruutu jej nevybíravě narazil na hrazení, o jeho hranu si český útočník rozbil hlavu. Zůstal bezvládně ležet, když se zvedl, měl zkrvavenou hlavu.

Naštěstí neutrpěl otřes mozku, tržné rány nad obočím a na hlavě spravilo devět stehů. "Náraz to byl velký, ale proti Itálii by měl hrát," prozradil Hadamczik.

Lékař Zdeněk Ziegelbauer to v neděli dopoledne tak jednoznačně neviděl. "Definitivní slovo padne při předzápasové poradě."

Jágr chyběl na dobrovolném nedělním rozbruslení. "Spal, tak jsme ho nechtěli budit. Ale večer se cítil celkem dobře. První dojem z jeho zranění byl horší."

Trenér Hadamczik faul finského pořízka odsoudil. "Jsem přesvědčen, že podobné zákroky na hráče kalibru Jágra by se neměly stávat. Diváci chodí na hvězdy. Takovéto hráče bychom měli chránit," řekl.

Přesto nechtěl hodnotit, jestli šlo ze strany finského hráče o úmysl Jágra zranit.

"Těžko můžu říct, co si myslel, ale můžu říct, že ten zákrok byl podivný. Kdyby to bylo někdo v půlce hřiště, vyletěly mu ruce, pak si můžete pomyslet, že to byla náhoda. ale u mantinelu? A takový úder na hlavu?"

Na hráčích cítil, že jsou po střetu rozhození, nabroušení.

"Takovému zákroku se nedá bránit. Kluci kroutili hlavou. Ale sami věděli, že musí hrát. Mají zkušenosti, ale určitě v nich zůstane, že tento člověk udělá podobný zákrok na tak výjimečného hráče. Ale zaplaťapánbůh, že to dopadlo, jak to dopadlo. První pohled nebyl nejpříjemnější," oddechl si trenér.

Finský trenér Westerlund:
Nic jsem neviděl

Reakce Finů na zákrok na Jaromíra Jágra byly hodně opatrné. A vzhledem k častému opakování na kostce nad ledem i nepochopitelné. "Velice těžko k tomu můžu něco říct. Nic jsem neviděl, takže to nemůžu komentovat," řekl po utkání finský trenér Westerlund.

Podobně komentoval i posunky, jimiž Ruutu častoval při odchodu do kabin českou střídačku: "Bohužel, nic jsme neviděl," opakoval tvrdošíjně. Na přímý dotaz, zda bylo vyřazení největší hvězdy soupeře součástí taktických plánů, odvětil: "Samozřejmě ne. Hráči říkali, že to byl na Jágra čistý hit."

Nepříjemný je ale po třech utkáních pohled na české výsledky. Tým zatím porazil jen Němce, se Švýcary a s Finy prohrál. "Jsem ale přesvědčený, že s Finy to bylo velice kvalitní utkání. Bohužel jsme neproměnili spoustu vyložených šancí."

Naopak Finové české chyby trestali. Hned v úvodu třetí třetiny vstřelili vítězný gól. Byla to ze strany českého týmu nekoncentrovanost?

"Hráči do toho šli s plným vědomím a nasazením, ale prostě jsme tam prohráli osobní souboj a padl gól," pokrčil rameny trenér.

Záhy přidal soupeř další branku a dvougólové manko už český tým smazat nedokázal. Opět se na turnaji trápil v koncovce. Útočníci vyšli naprázdno, dva góly dal obránce Židlický.

"Někdy to tak je. Máte střelce, kteří nedávají deset zápasů gól a pak je střílí pořád. Musíme se více tlačit do brankoviště, více clonit, dorážet, tečovat, musí tam být větší tlak do branky," tvrdí.

Hadamczik ví, že se od hvězdného českého výběru v Turíně čekalo víc. "Ale turnaj ještě pokračuje. Čtvrtý tým jedné skupiny klidně může porazit lídra té druhé," prohlásil. K tomu, aby Češi postoupili do čtvrtfinále, jim stačí porazit v neděli večer domácí reprezentaci Itálie.

Trest pro Ruutu

Bude mít brutální zákrok finského útočníka Jarkka Ruutu na Jaromíra Jágra nějakou dohru? Česká reprezentace zatím zvažuje, zda podá podnět disciplinární komisi. Jak by se v tom případě postupovalo?

"Zatím nikdo nepodal podnět. Mimořádné zasedání komise, již tvoří po jednom členu od každé zúčastněné země, tak bude až v pondělí. To znamená, že Ruutu může v neděli hrát. Mimořádné zasedání komise pak může svolat jen šéf IIHF René Fasel," naznačil možný postup mluvčí IIHF Szymon Szemberg.

Reprezentační kouč Alois Hadamczik.Najdete na iDNES.czmobilní verze